Wszystko co musisz wiedzieć o… usuwaniu tatuaży

Dekoracyjne tatuaże ciała w ostatnich latach przeżywają prawdziwy boom. To co kiedyś było domeną osadzonych w więzieniach i marynarzy, co nie było wcale profesjonalnym tatuażem, obecnie jest sposobem na wyrażenie siebie. Zapewne każdy, kto zdecydował się na tatuaż, i go wykonał, usłyszał co najmniej raz to pytanie: a jak będziesz wyglądać na starość?

Za błędy młodości i nieprzemyślane tatuaże, bądź też te wykonane technicznie nieprawidłowo, trzeba niestety słono płacić.

Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania – jak skutecznie usunąć czarny i kolorowy tatuaż, jakie są najskuteczniejsze lasery usuwające tatuaże permanentne, i przede wszystkim… czy można usunąć dosłownie każdy tatuaż?

1. Jaka jest różnica w usuwaniu kolorowych i czarnych tatuaży? Czy oba są tak samo trudne do usunięcia? Trudniej usuwa się tatuaż kolorowy czy czarny?

Dużo łatwiej i szybciej usuwa się tatuaże ciemne, lub najlepiej – czarne. Dlaczego tak jest?
W przypadku jednego pigmentu, łatwiej o bardziej precyzyjne działanie wiązki lasera. Różna długość wiązki lasera działa na różne kolory, więc w przypadku usuwania tatuaży kolorowych, lekarz wykonujący zabieg dużo częściej zmuszony jest do manipulowania różnymi ustawieniami lasera. Tatuaże kolorowe i czarne wymagają innych wiązek lasera by zostały skutecznie usunięte, zazwyczaj ścieżka leczenia jest inna i trwa odpowiednio dłużej w przypadku usuwania tatuaży kolorowych. W przypadku tatuaży monochromatycznych, nie ma tego problemu. W ich przypadku stosować można również starsze modele laserów Q-Switch, które poradzą sobie ze skutecznym usunięciem czarnych tatuaży. Nie można tego ukrywać – tatuaże kolorowe usuwają się znacznie trudniej, potrzebne jest od kilku do nawet kilkunastu sesji. Ciemne tatuaże to zazwyczaj kwestia kilku sesji do ich całkowitego usunięcia.

2. Czy są barwniki, których nie da się usunąć?

Elementy białego barwnika w tatuażach są na ten moment niemożliwe do usunięcia. Nawet najnowsze modele laserów stosowanych w medycynie estetycznej nie działają na biały pigment, nawet jeżeli chodzi tylko o minimalne cieniowanie.

Pomyśleć można, że wykonanie tzw. coveru na białym tatuażu powinno być banalnie proste – czarny pigment powinien bez problemu przykryć biały. Niestety, bardzo często jest to problemem i poprzedni biały tatuaż prześwituje przez ciemniejszy pigment, w związku z czym nasz stary i niechciany tatuaż będzie nadal widoczny spod nowego wzoru.

3. Czy tatuaż może być wykonany zbyt głęboko?

Jak najbardziej, nawet profesjonalny a tym bardziej amatorski tatuaż mógł być wykonany zbyt głęboko. W tym przypadku, proces gojenia się skóry może być znacznie dłuższy, niestety również często dochodzi o “wylania się” takiego tatuażu – jego kontury bardzo szybką tracą ostrość, a cienkie linie stają się rozmyte. W przypadku zbyt głęboko wykonanego tatuażu o wielu detalach, szczególnie metodą poke, za pomocą pojedynczej igły, detale zlewają się w jedną niezbyt estetyczną plamę. Głębokość osadzenia pigmentu będzie mieć również wpływ na skuteczność działania lasera. Niestety, lekarz medycyny estetycznej obsługujący laser nie jest w stanie tego stwierdzić przed rozpoczęciem procesu leczenia. Dopiero po jednej czy dwóch sesjach możliwa jest ocena skuteczności dotyhczasowego działania laserem – czy pigment “odpowiada” na zadaną wiązkę lasera i cząsteczki barwnika są rozbijane na mniejsze, które mogą zostać usunięte ze skóry.

Powiązane artykuły:
    None Found