Wszystko co musisz wiedzieć o kwasie hialuronowym

Kwas hialuronowy, znany również jako hialuron, to obecnie najpopularniejszy wypełniacz estetyczny. Wysokie bezpieczeństwo zabiegów hialuronem sprawia, że wolumetria kwasem cieszy się większym powodzeniem i lepszą reputacją niż zabiegi chirurgii estetycznej i wypełniacze silikonowe. Zarówno zabiegi skalpelem jak i implanty silikonowe dają trwałe efekty – nie ma możliwości ich cofnięcia, a implanty nie ulegają rozłożeniu i wydaleniu z organizmu. Czas działania kwasu hialuronowego to od roku do 24 miesięcy – zależnie od rodzaju preparatu i szybkości metabolizmu kwasu HA przez organizm, co jest kwestią indywidualną. 

W jakich miejscach stosuje się kwas hialuronowy? 

  • wygładzanie zmarszczek wokół ust
  • wolumetria policzków i brody
  • wypełnianie lwiej zmarszczki i poziomych linii na czole
  • wypełnienie doliny łez – bruzd od wewnętrznego kącika oka wzdłuż linii nosa
  • powiększanie ust
  • odmładzanie wierzchów dłoni 

Pomimo, że zabiegi kwasem hialuronowym są z reguły bezpieczne, zaleca się wykonanie zabiegu u dyplomowanego lekarza. Wtedy mamy pewność, że personel wykonujący zabieg posiada odpowiednią znajomość anatomii i wypełniacz zostanie prawidłowo zdeponowany – na odpowiedniej głębokości. Unikamy w ten sposób ryzyka reakcji uczuleniowej i “zbicia” się kwasu w twarde gule. Gdy pod skórą pojawią się bolesne wypryski, najczęściej białe, prześwitujące przez cienką skórę ust – niestety jedynym rozwiązaniem jest rozpuszczenie kwasu za pomocą hialuronidazy. Masaże i ciepłe okłady przynoszą efekty jedynie gdy zastosowane odpowiednio szybko i pod warunkiem, że skupiska kwasu nie są zbyt duże. 

Nie podoba mi się efekt po powiększaniu ust kwasem – co robić?

Zależnie od produktu, kwas utrzymuje się nawet do 24 miesięcy po zabiegu. Dochodzi do stałej regularnej degradacji cząsteczek hialuronu, co oznacza, że efekt pełnych ust niknie z dnia na dzień. Nie ma mowy o sytuacji, w której nagle jednego dnia usta wracają do swojego pierwotnego kształtu. Zaznaczyć trzeba też, że po upływie deklarowanego okresu działania wypełniacza (informacje te znajdziesz na stronie producenta), widoczne mogą być przerosty i zgrubienia, które nadal mogą powodować kształt czy wielkość ust inne od kształtu wyjściowego sprzed zabiegu. Kwas hialuronowy w wargach rozkłada się szybkiej u osób palących, kiedy mamy bardzo dynamiczną ekspresję twarzy lub często przygryzamy wargi. 

Zanim spanikujesz, efekty zabiegu warto skonsultować z lekarzem, który wykonał zabieg. Jeżeli nie znajdzie wyjścia z sytuacji, jedyną opcją będzie podanie enzymu przyspieszającego rozkład hialuronu. Jeżeli istnieją podstawy sądzić, że zabieg wykonano nieprawidłowo, kwas podano za głęboko w jedynym skupisku – takie zbite grudki mogą utrzymywać się nawet kilka lat. 

Czy powiększanie ust kwasem hialuronowym trwale rozciąga wargi? 

Jeżeli poddałaś się tylko jednemu zabiegowi, i wstrzyknięta dawka kwasu nie była większa niż 1ml, nie ma podstaw podejrzewać, że wargi zostały trwale rozciągnięte już po jednym zabiegu. Trwały przerost tkanki po ostrzykiwaniu kwasem zdarza się u wieloletnich pacjentów gabinetów estetycznych, którzy regularne co rok dostrzykują kolejne dawki. Trudno jednak wtedy mówić o naturalnych efektach modelowania ust.

Nie widzę efektów działania kwasu! Kiedy można podać kolejną dawkę? 

Dokumentacja medyczna zakłada wykonanie zdjęcia przed i zaraz po zabiegu – pozwala to obiektywnie ocenić efekty podania kwasu. Nie ma możliwości, by podanie 1ml wypełniacza w usta (taka objętość to standardowy zabieg) nie dała żadnych efektów i usta będą wyglądać tak jak przed. Przyjmuje się, że 14 dni to minimalny czas oczekiwania na finalne efekty powiększania ust za pomocą kwasu – hialuron potrzebuje trochę czasu by związać cząsteczki wody. Warto wtedy pić dużo wody i nie doprowadzać do wysychania ust. 

Szukasz sprawdzonego gabinetu medycyny estetycznej, gdzie wykonasz zabieg kwasem hialuronowym we Wrocławiu? 

Szczegóły zabiegów i pełną ofertę znajdziesz na stronie: https://www.nowaestetyka.pl/zabiegi/medycyna-estetyczna/piekne-usta

Powiązane artykuły: