Zabiegi kosmetyczne na twarz – botox. Czym jest botox i jak działa?

zastrzyki z botoksu na zmarszczki

Zmarszczki mimiczne, które pojawiają się na czole lub wokół oczu z pewnością nie prezentują się dobrze i zawsze dodają trochę lat. To dlatego szuka się sposobu na ich usunięcie. Od kilku lat niezwykłą popularnością cieszą się zabiegi botoksem. Moda zapoczątkowana przez gwiazdy filmowe i telewizyjne okazała się na tyle kusząca, że obecnie ostrzykiwanie botoksem stosuje coraz więcej kobiet, a nawet panów.

Czym jest botox i jak działa?

To z jednej strony jedna z najsilniejszych trucizn, a z drugiej strony skuteczne remedium na zmarszczki. Botox jest wytwarzany przez bakterie beztlenowe, a jego specyficzne właściwości wykorzystywane są w okulistyce, dermatologii i medycynie estetycznej. Okazuje się, że toksyna botulinowa skutecznie blokuje przewodzenie impulsów nerwowych wywołujących skurcze mięśni twarzy, które są odpowiedzialne za tworzenie się zmarszczek mimicznych, a więc szczególnie tych powstających na czole i kurzych łapek wokół oczu.

Czytaj również: Co to jest dolina łez i co ją powoduje?

W konsekwencji mięśnie zostają sparaliżowane i nie kurczą się, a tym samym skóra się rozluźnia i przestaje się marszczyć. Botoks wyraźnie łagodzi rysy twarzy, która zaczyna wyglądać młodziej. Efekty zastosowania botoksu zaczynają być widoczne po kilku dniach, natomiast poprawa wyglądu twarzy trwa około sześciu miesięcy. Potem należy powtórzyć zabieg ostrzykiwania botoksem.

Substancja czynna, Botulinum toxin type A, to proszek do sporządania roztworu do ostrzykiwań, dlatego tak istotne jest, aby zabieg przeprowadzał doświadczony lekarz medycyny estetycznej lub chirurg plastyk

botox to proszek

Źródło: https://dealbook.nytimes.com/2014/06/13/allergan-sued-over-poison-pill-trigger/

Czytaj również: Intensywny krem z peptydem jadu żmii – alternatywa dla botoksu?

W jakie miejsca wstrzykuje się botoks?

W związku z tym, że botox działa na zmarszczki mimiczne, to zabieg wykonuje się przede wszystkim na twarzy. Na pewno działa botoks na zmarszczki na czole. Chodzi tutaj zarówno o zmarszczki poziome, jak i pionowe pomiędzy brwiami. Z kolei botoks na zmarszczki wokół oczu, a więc kurze łapki był najwcześniej stosowany, ponieważ to lekarze wykorzystujący botoks do leczenia zeza zaobserwowali swoisty i jakże pożądany efekt uboczny, jakim było wygładzanie zmarszczek w okolicach oczu. Ostrzykiwanie botoksem ma również pozytywny wpływ na likwidację tak zwanych zmarszczek palacza powstających nad górną wargą, jednocześnie botox z powodzeniem stosuje się, aby podnieść opadające z wiekiem kąciki ust. Od niedawna tego typu zabiegi wykorzystuje się w celu spłycenia zmarszczek na szyi i dekolcie.

Czytaj również: Leczenie nadpotliwości zastrzykami z toksyną botulinową

Preparat należy wstrzyknąć w kilku miejscach, w okolicy zmarszczek. Trwa to dosłownie kilkanaście minut, a sam zabieg nie jest bolesny. Wystarczy jedynie schłodzić twarz przed i po zabiegu, a także posmarować ją kremem z witaminą K, aby zapobiec powstaniu siniaków. Ostrzykiwanie botoksem jest w pełni bezpieczne, o ile wykonuje je specjalista i nie stosuje się zabiegu zbyt często.

Powiązane artykuły: