Usuwanie rozstępów laserem frakcyjnym

Przygotowaliśmy kompleksowy poradnik o zabiegach usuwania rozstępów za pomocą wiązki lasera – wszystko co powinnaś wiedzieć o zabiegach laserem frakcyjnym na rozstępy w jednym miejscu.

Jak powstają rozstępy? Dlaczego mam rozstępy na udach, brzuchu czy ramionach?

Rozstępy to powszechny problem, który dotyka wiele kobiet w różnym wieku, jak i mężczyzn. Problem skórny przejawia się w postaci nieestetycznych podłużnych zmian, które porównać można do pęknięć w skórze.

Rozstępy nie są defektem estetycznym powiązanym z wagą pacjenta, problem dotyka osób zarówno szczupłych jak i pacjentów z nadwagą. Rozstępy powstają w skutek drastycznych wahań wagi (czyli szybkim tyciem i chudnięciem – tutaj problem można powiązać z problemem utrzymania masy ciała, którą uznaje się za “normalną” dla osoby o danej budowie ciała i wzroście). Dlatego też rozstępy to problem, który często spotyka kobiety w trakcie i po ciąży. Dochodzi wtedy do szybkiego rozciągania i kurczenia się skóry. Rozstępy to również często konsekwencja intensywnego wzrostu w wieku nastoletnim. Przedstawiając problem bardzo prosto – skóra nie była w stanie wytworzyć tyle nowych komórek by “nadążyć” za zapotrzebowaniem, i w ten sposób skórę “zdobią” teraz zmiany skórne w postaci rozstępów.

Więcej dowiesz się w tym wpisie: Dlaczego mam rozstępy?

Czy kremy na rozstępy są skuteczne?

Rynek kosmetyczny oferuje całe linie i serie produktów mających na celu wizualną poprawę stanu skóry i likwidację rozstępów. Niestety, ich skuteczność może być wątpliwa – szczególnie jeżeli chcemy pozbyć się wieloletnich rozstępów, gdy ich barwa jest już znacznie jaśniejsza od koloru otaczającej tkanki “zdrowej”.

Preparaty kosmetyczne mogą oczywiście rozjaśnić skórę, poprawić jej nawilżenie i ujędrnienie, wyrównać koloryt skóry czy nieznacznie zniwelować przebarwienia pigmentacyjne. Trudno jednak mówić o widocznej poprawie wyglądu rozstępów “starych”, które powstały np. u dorosłego pacjenta w skutek szybkiego wzrostu w okresie dorastania, zaledwie przy pomocy kosmetyków, które działają na powierzchni skóry. Dużo lepsze efekty wizualne dają zabiegi medycyny estetycznej, np. usuwanie rozstępów laserem frakcyjnym. Wsród innych skutecznych metod poprawy wyglądu rozstępów wymienia się karboksyterapię i mezoterapię igłową.

Na czym polega usuwanie rozstępów laserem frakcyjnym?

Działanie lasera frakcyjnego CO2 ma za zadanie uszkodzić cienkie warstwy naskórka wokół zmian. Takie niegroźnie mikrouszkodzenia są dla skóry sygnałem do rozpoczęcia procesu samo regeneracji komórek. W miejsce starych, uszkodzonych przez wiązkę lasera komórek powstają nowe, zdrowe komórki. Laser frakcyjny działa na komórki skóry wybiórczo, dlatego zabieg jest bezpieczny i nie wiąże się ze szczególnymi powikłaniami.

Laserowe usuwanie rozstępów można wykonać na różnych rejonach ciała: w obszarze ud, na ramionach i brzuchu. Miejsce na ciele nie jest ograniczeniem gdyż laser frakcyjny z powodzeniem stosuje się np. w zabiegach odmładzających twarz i usuwania zmarszczek.

Laserowe usuwanie rozstępów jest skuteczne, ale nie u wszystkich

Niestety, laserowe usuwanie rozstępów za pomocą lasera frakcyjnego CO2 jest niewskazanie w przypadku osób ze skłonnościami do bliznowacenia. Zabiegu nie wykonuje się u pacjentów chorych na cukrzycę. Przed wykonaniem zabiegu skóra w miejscu gdzie występują rozstępy musi być nieuszkodzona, tzn. należy wcześniej wyleczyć wszelkie stany zapalne skóry, zadrapania i tym podobne. Zabiegów laserem nie wykonuje się na opalonej skórze gdyż wtedy skuteczność i prezycyjność działania wiązki lasera znacząco spada – zabieg po prostu nie da efektów, dodatkowo stan skóry po takim zabiegu może się pogorszyć. Warto wtedy odczekać 2-3 tygodnie zanim zdecydujemy się na konsultację i wykonanie zabiegu.

Jakie efekty daje usuwanie rozstępów laserem?

Zazwyczaj osiągnięte rezultaty zależą od wielu czynników, w tym: jakości samego urządzenia wykorzystanego w zabiegu, stanu skóry przed rozpoczęciem leczenia, oraz precyzyjności wykonania zabiegu laserem. U każdego pacjenta kwestia regeneracji skóry jest kwestią indywidualną. Z pewnością powiedzieć można, że zabieg da lepsze efekty w krótszym czasie w przypadku świeżych rozstępów, które nie zajmują dużej powierzchni ciała, i powstały niedawno. Wtedy oczekiwać można zadowalających rezultatów po mniejszej liczbie zabiegów. Wizualnie rozstępy mogą być mniej widoczne już po pierwszym zabiegu – pod warunkiem, że powstały niedawno. Przykładowo, pacjentka po ciąży chcąca usunąć rozstępy na piersiach i brzuchu może liczyć na lepsze efekty działania lasera i usunięcie rozstępów jeżeli rozpocznie leczenie niedługo po rozwiązaniu ciąży. W przypadku kilkuletnich rozstępów lub zmian rozległych nawet kilkanaście zabiegów laserem frakcyjnym może jedynie sprawić, że rozstępy będą mniej widoczne – ale nie zostaną usunięte. Lekarz medycyjny estetycznej kwalifikujący do zabiegu, na podstawie oceny stanu skóry, jej jakości, jak i zaawansowania problemu, zaproponuje ścieżkę leczenia i oceni realne do osiągnięcia efekty laseroterapii.

 

Źródła:

  • https://www.medonet.pl/zdrowie,usuwanie-rozstepow—wszystko–co-powinnas-wiedziec-o-zabiegu,artykul,1733998.html
  • https://polki.pl/moda-i-uroda/pielegnacja-ciala,laserowe-usuwanie-rozstepow,10069536,artykul.html
Powiązane artykuły: