Trwałe usuwanie owłosienia laserem – czy warto?

Standardowe usuwanie owłosienia można wykonać jako szybki zabieg kosmetyczny zarówno w domu, jak i w niemal każdym gabinecie kosmetycznym. Co jednak odróżnia usuwanie włosków na nogach, pod pachami i w okolicach intymnych woskiem lub maszynką od laserowego usuwania owłosienia “na stałe”?

Epilacja – tak nazywa się zabieg trwałego usuwania niechcianego owłosienia za pomocą lasera w gabinecie medycyny estetycznej. Dlatego też epilacja i depilacja to 2 odrębne zabiegi pielęgnacyjne. Po pierwsze, depilacja to tymczasowe usunięcie włosków, jako zabieg kosmetyczny, który łatwo wykonać można nawet w domu. Epilacja natomiast wykonywana jest tylko jako profesjonalny zabieg pielęgnujący w klinice urody lub u lekarza medycyny estetycznej. O czym warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na trwałą epilację włosków?

Na czym polega depilacja?

Do metod depilacji (tymczasowego usuwania niechcianego owłosienia) należą:

  • golenie – najtańsza i najprostsza metoda, wymaga jednak powtarzania co 2-3 dzień (w zależności od indywidulanych predyspozycji) i powoduje, że odrastające włosy są mocniejsze
  • wosk – efekty po depilacji woskiem są trwalsze, jednak wyrywanie włosków woskiem na ciepło lub zimno nie należy do przyjemnych zabiegów; można wykonywać zarówno w domu, jak i u kosmetyczki
  • depilacja chemiczna – drogeryjne produkty w postaci pianek lub kremów, powodują rozpuszczenie widocznej części włosa; ryzykiem jest jednak wystąpienie uczulenia, dlatego zaleca się kupno produktów dedykowanych dla danego rejonu skóry, oraz przeprowadzenie próby na małym odcinku skóry, zanim na skórę nałożymy większą warstwę pianki
  • usuwanie włosków przez wyrywanie – depilacja mechaniczna także należy do bolesnych

Na czym polega epilacja laserowa?

Epilacja laserem należy do zabiegów dających znacznie dłuższe efekty. Z drugiej strony, jest jednak kosztowna i czasochłonna – konieczne jest kilka wizyt w gabinecie medycyny estetycznej aby skutecznie pozbyć się wszystkich włosków. Na zabieg należy udać się z nieogolonymi włoskami o długości kilku mm.

Epilacja laserem swoje działania opera na naświetlaniu włosów na podstawie ich barwy – melanina obecna jest także w skórze, dlatego też zabieg epilacji u osób o ciemnej karnacji może być nieskuteczny – ba! Doprowadzić do podrażnień skóry. Zanim udamy się na zabieg laserowej epilacji, nie należy poddawać skóry na nadmierne promieniowanie UV, najlepiej, gdy skóra nie jest opalona.

Jak wygląda zabieg epilacji laserem? Obejrzyj materiał na youtube:

Czytaj również: Epilacja laserowa – przeciwwskazania do zabiegu 

Czy warto zainwestować w trwałe usuwanie niechcianego owłosienia za pomocą lasera?

Jedna sesji epilacji laserowej pozwala pozbyć się około 30 procent całego owłosienia w miejscach objętych naświetlaniem, ponieważ laser działa jedynie na włosy w aktywnej fazie wzrostu, spalając mieszki włosowe. Wysokie stężenie melaniny w skórze osłabia działanie lasera, dlatego też najlepsze efekty epilacji uzyskuje się u osób o bladej karnacji. Skuteczność lasera stosowanego w epilacji jest również ograniczona, kiedy nasze włoski są cienkie i bardzo jasne – nie pochłaniają tyle energii lasera co włoski ciemnie i mocne.

Przeciwwskazaniem do epilacji laserem może być nadwrażliwość skóry na działanie lasera – jednak przed rozpoczęciem zabiegu, lekarz przeprowadza próbę na skórze celem sprawdzenia naszej reakcji. Epilacja to trwałe usunięcie owłosienia – po powtórzeniu 3-4 zabiegów, trwale pozbywamy się niechcianych włosków na kilka lat.

Więcej informacji:

Powiązane artykuły: