Toksyna botulinowa – co to jest?

usuwanie zmarszczek botoksem

Botoks, znany również jako nazwa dystrybucyjna produktu BOTOX, lub toksyna botulinowa – to białko, które blokuje przekaźnictwo nerwowo-mięśniowe, dzięki czemu daje efekty redukcji widocznych zmarszczek mimicznych. Zapobiega również powstawaniu kolejnych zmarszczek. W przypadku widocznych bruzd i głębokich zmarszczek, daje efekty lepsze niż inne zabiegi medycyny estetycznej. Jako że zapobiega nowym zmarszczkom, może być podawany u osób młodych jako profilaktyka starzenia. Jednak żadnej lekarz nie wykona botoksu w celu stricte estetycznym u osoby poniżej 18. roku życia, ani u kobiety w ciąży.

Botox znany jest też jako tzw. jad kiełbasiany. Produkowany przez pałeczki bakterii Clostridium botulinum powoduje silne zatrucia pokarmowe – toksyna ta naturalnie występuje w zepsutych czy nieprawidłowo przechowywanych pokarmach pochodzenia zwierzęcego, szczególnie w procesie mrożenia w zbyt niskich temperaturach. Zabieg botoksem jest bezpieczny, bo stosuje się kontrolowane stężenie toksyny, i porażenie mięśni nie jest trwałe.

Dowiedz się więcej: Mity na temat usuwania zmarszczek Botoxem

Botox – schemat zabiegu

Zabieg jest stosunkowo bezpieczny i niezwykle skuteczny. Najpierw ma miejsce demakijaż i dezynfekcja rejonu twarzy, na którym wykonuje się iniekcje botoksu. Lekarz obserwuje naturalną mimikę twarzy i w odpowiednich miejscach wstrzykuje toksynę. Iniekcje botoksu wykonuje si bardzo cienką igłą, dlatego znieczulenie zazwyczaj nie jest potrzebne. Iniekcje również nie pozostawiają widocznych śladów na skórze. Zabieg botoksem jest bardzo szybki, trwa zaledwie kwadrans. Nie wymaga rekonwalescencji, nikt z otoczenia nie powinien zauważyć śladów po nakłuciach – oczywiście z wyjątkiem fantastycznych efektów wygładzenia skóry. Efekty podania botoksu pojawiają się ok. 3-4 dni po zabiegu i stopniowo rozwijają się przez ok. 2 tygodnie. Dopiero wtedy też można ocenić pełne efekty zabiegu i ewentualnie zdecydować, czy potrzebne są kolejne zabiegi i podanie kolejnej dawki botoksu. Efekty utrzymują się przez 3-6 miesięcy, zależnie od tego, jak szybko ma miejsce regeneracja połączeń nerwowych, które upośledza toksyna botulinowa.

W jakich rejonach twarzy można stosować botoks?

  • zmarszczki między brwiami – to tak zwana lwia zmarszczka
  • poziome zmarszczki na czole
  • zmarszczki wokół oczu, w tym kurze łapki
  • delikatne uniesienie kącików ust
  • uniesienie koniuszka nosa 

Co więcej, toksyna botulinowa stosowana jest w wielu innych przypadkach, takich jak zmarszczki królicze, redukcja uśmiechu dziąsłowego, leczenie nadpotliwości pod pachami, na dłoniach i stopach. Botoks to również terapia wskazana w przypadku bruksizmu.

 

Powiązane artykuły:
    None Found