Skuteczne nieinwazyjne zabiegi usuwania zmarszczek mimicznych: botox, kwas, laser

Usuwanie zmarszczek – botox

Toksyna botulinowa typu A – jej działanie polega na blokowaniu (tymczasowym) działania komórek nerwowych. Synapsy przestają przekazywać impulsy nerwowe do mięśni mimicznych w miejscach gdzie na twarzy wstrzyknięto botoks. Botox utrzymuje się do 6 miesięcy – od 4. miesiąca po zabiegu powraca ograniczona zdolność mięśni do funkcjonowania. Botox stosuje się do usuwania zmarszczek mimicznych i głębokich bruzd na czole, wokół oczu (kurze łapki), zmarszczek palacza wokół ust, zmarszczek marionetki i innych. Botox stosuje się także w celu podniesienia opadających brwi i powiek, uniesienia kącików ust oraz w walce z nadmiernym wydalaniem potu (nadpotliwość pach, dłoni i stóp). 

Przez zabiegiem usuwania zmarszczek botoxem nie ma żadnych specjalnych zaleceń, nie wymaga się dodatkowego przygotowania do zabiegu. Miejsce wstrzyknięcia botoxu zależeć będzie od indywidualnych cech mimicznych pacjenta. Przed podaniem toksyny botulinowej w zmarszczki, lekarz medycyny estetycznej obserwuje, w jaki sposób “pracuje” twarz pacjenta, i w skutek ruchu których mięśni pojawiają się zmarszczki będące źródłem problemu. Zabieg botoxem jest ekspresowy, trwa 20 minut i nie pozostawia widocznych śladów – można od razu powrócić codziennych zajęć i pracy. 

Usuwaniem zmarszczek botoxem wiąże się z szeregiem przeciwwskazań i możliwych skutków ubocznych. Wszystkich informacji na temat zaleceń przed zabiegiem oraz sposobów pielęgnacji skóry po podaniu botoxu i jak czego nie robić po zabiegu, udzieli twój specjalista medycyny estetycznej. Botulina działa miejscowo i nie ma wpływu na ogólne funkcjonowanie organizmu, ale przyjmuje się, że zabiegów botoksem nie wykonuje się u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. 

Usuwanie zmarszczek botox – cena

Zabiegi usuwania zmarszczek mimicznych toksyną botulinową wahają się od 400 do 800 złotych w zależności od objętości podawanego botoxu.

Czytaj podobne: Zabiegi kosmetyczne na twarz – botox. Czym jest botox i jak działa?

Usuwanie zmarszczek mimicznych laserem

Laserowe usuwanie zmarszczek polega na miejscowym uszkodzeniu komórek w głębokich warstwach skóry poprzez ich podgrzanie wiązką lasera, i w tym sposób, odparowanie wody z komórek. Uszkodzone komórki są otoczone zdrowymi, które w w ten sposób stymulowane są do rozpoczęcia naturalnego procesu samo regenreacji. 

Usuwanie zmarszczek laserem poprawia znacznie elastyczność skóry, pozwala na likwidację nawet zmarszczek utrwalonych i spłycenie głębokich bruzd. Głowice laserowe działają niezwykle precyzyjnie, dzięki czemu nie musimy obawiać się, że dojdzie do niekontrolowanego poparzenia większych powierzchni skóry twarzy, dlatego też laserowe usuwanie zmarszczek twarzy to zabieg bezpieczny, pod warunkiem, że głowicę lasera obsługuje doświadczony i wykwalifikowany personel medyczny. Zabiegi laserowe zazwyczaj poprzedza miejscowe znieczulenie, ponieważ nie należą do najprzyjemniejszych – każdy “strzał” światła laserem odczuwalny jest jako pieczenie. W przypadku cery wrażliwej lub naczynkowej, nieprzyjemne odczucie będzie spotęgowane. 

Usuwanie zmarszczek laserem to szybkie gojenie pod zabiegu – laser nieablacyjny nie uszkadza zewnętrznej warstwy skóry. Zabiegi laserowego usuwania zmarszczek zaleca się wykonywać w okresie jesień-zima, tak aby pacjent miał umożliwioną odpowiednią pielęgnację skóry po leczeniu. Po sesjach naświetlania laserem wymaga się bowiem znacznego ograniczenia ekspozycji na promienie UV. 

Usuwanie zmarszczek laserem – cena

Cena laserowego usuwania zmarszczek zależeć będzie od rodzaju lasera wykorzystanego do zabiegu. Przykładowo, laser frakcyjny ablacyjny iPIXEL na skórę twarzy to ceny od 300 pln (oczy, usta), po 400 zł (szyja, policzki) i 500 zł (twarz).

Czytaj również: Laserowe usuwanie przebarwień skórnych na twarzy

Usuwanie zmarszczek kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy to niezwykle wszechstronny wypełniacz – można go stosować w zabiegach usuwania zmarszczek na praktycznie całej powierzchni twarzy. Wypełnianie zmarszczek kwasem skutecznie radzi sobie z poziomymi bruzdami na czole, lwią zmarszczką między brwiami, wygładzaniem fałd nosowo-wargowych, wypełnianiem doliny łez lub niwelacją zmarszczek palacza wokół ust. Nie ma ograniczeń wiekowanych co do stosowania preparatów z kwasem hialuronowym; są równocześnie skuteczne u mężczyzn jak i kobiet. Często stosuje się technikę uzupełnianą – tzn. usuwanie zmarszczek za pomocą kwasu HA jak i botoxu. 

Bezpośrednio po podaniu preparatu z kwasem hialuronowym, w miejscach wkłuć skóra może być lekko opuchnięta i zaczerwieniona – jednak pierwsze efekty wstrzyknięcia kwasu widoczne są od razu po wyjściu z gabinetu medycyny estetycznej. Na pełen efekt wygładzenia bruzd na twarzy trzeba poczekać od 14 do 21 dni. W zabiegach kwasem hialuronowym znieczulenie miejscowe jest opcjonalne (na życzenie pacjenta można zastosować krem Emla lub inny anestetyk w żelu).

Wypełnianie zmarszczek kwasem HA daje efekt od około 10 do nawet 24 miesięcy – czas utrzymania się hialuronu w organizmie zależy od rodzaju produktu, jego granularności oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta i jego stylu życia.

Dodatkowym plusem usuwania zmarszczek kwasem hialuronowym jest fakt, że substancja ta naturalnie obecna jest w ludzkim organizmie – dlatego tez uczulenia po wstrzyknięciu hialuronu są niezwykle rzadkie. Oprócz wypełniania zmarszczek, kwas hialuronowy ma działanie stymulujące wzmożoną produkcję nowego kolagenu i elastyny, co skutkuje kompleksowym odmładzaniem skóry wraz z każdym kolejnym zabiegiem.

Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym – cena

W przypadku usuwania zmarszczek mimicznych za pomocą wypełniaczy, należy przygotować się na wydatek rzędu 1000 – 2600 zł. Wszystko zależy od ilości ampułek wykorzystanych w trakcie zabiegu. 

 

Przykładowe cenniki gabinetów medycyny estetycznej

  • http://klinikadrduda.pl/cennik/ – Wrocław
  • https://www.nowaestetyka.pl/cennik/ – Wrocław
  • http://www.estime.poznan.pl/cennik – Poznań
Powiązane artykuły: