Jak powstają rozstępy?

usuwanie rozstępów

Rozstępy to jeden z największych problemów, z jakimi kobiety szukają pomocy w specjalistycznych gabinetach medycyny estetycznej. Rozstępy to nieestetyczne prążki lub linie na skórze, najczęściej koloru jaśniejszego niż kolor skóry, będące niczym innym jak rozerwaniami skóry. Statystycznie rzecz biorąc, problem ten może dotyczyć nawet 70% kobiet na całym świecie, jest to więc jeden z najbardziej powszechnych problemów. Rozstępy najczęściej pojawiają się na brzuchu, piersiach, pośladkach i udach. Rozstępy powodowane są zerwaniem włókien kolagenowych i elastyny, np. na skutek szybkiego wzrostu w okresie dorastania, nadwagi, lub u kobiet w ciąży. Powstawanie rozstępów ma miejsce najczęściej u osób ze skłonnością genetyczną do ich powstawania. Naderwanie włókien elastynowych może być powodowane przez zaburzoną gospodarkę hormonalną lub braki w diecie.

Czytaj również: Dlaczego usuwanie blizn jest takie trudne?

Wyróżnia się dwa etapy gojenia się rozstępów, kiedy naturalne mechanizmy naprawcze mają na celu “załatanie” powstałych ubytków włókien kolagenowych i elastyny. Rozstępy mają wtedy kolor czerwony. Okres ten trwa kilka tygodni i miesięcy; rozstępy są wtedy najłatwiejsze do usunięcia. Jeżeli nie dojdzie do ich całkowitego wyleczenia, ponieważ organizm nie jest w stanie wyprodukować takiej nadwyżki kolagenu i elastyny, rozstępy blednieją, stają się niemal białe. Po tym etapie usunąć rozstępy jest już znacznie trudniej.

Do naderwania kolagenu i elastyny dochodzi w głębokich warstwach skóry, gdzie niestety kremy i maseczki pielęgnacyjne nie docierają – dlatego też profilaktyka tak często okazuje się nieskuteczna.

Powiązane artykuły: