Zabiegi medycyny estetycznej, których celem jest redukcja zmarszczek mimicznych to najczęściej zabiegi laserowe, wypełnianie preparatami na bazie kwasu hialuronowego lub iniekcje toksyny botulinowej typu A (botoks). Głównym celem jest widoczne spłycenie bruzd, poprawa jędrności i gęstości skóry oraz długofalowe działanie odmładzające poprzez aktywację produkcji nowych włókien kolagenowych.
Rodzaje zmarszczek
Zmarszczki mimiczne to nic innego jak liniowe załamania skóry powstałe wskutek braków w objętości elastyny i włókien kolagenowych, odpowiedzialnych za utrzymanie gładkiej skóry. Ich struktura tworzy swoisty szkielet, którego ubytki powodują utratę napięcia skóry. Kwas hialuronowy to naturalny element, silnie higroskopijny odpowiedzialny jest za utrzymanie wody w komórkach – jego ilość również maleje wraz z wiekiem. Najczęściej zauważalne rodzaje zmarszczek na twarzy:
- bruzdy w kącikach oczu – kurze łapki
- pionowe i poziome zmarszczki na czole
- bruzdy nosowo-wargowe
- zmarszczki marionetki
- zmarszczki wokół ust i w kącikach ust
- cienie i zapadnięcia pod oczami – tzw. dolina łez – szczególnie widoczne u osób z naturalnie głęboko osadzonymi oczami
Wyróżnia się 3 rodzaje załamań skórnych. Zmarszczki mimiczne powstają jako konsekwencja ruchów mięśni twarzy. Im bardziej dynamiczna mimika twarzy, tym większa szansa na szybsze pojawienie się zmarszczek mimicznych. Najczęściej powstają wokół ust, oczu i na czole, spowodowane częstym śmianiem się czy grymasami twarzy.
Zmarszczki grawitacyjne nadają twarzy pociągłego wyrazu, spowodowane są naturalnymi siłami grawitacyjnymi. Powstają tam, gdzie komórki skórne pozbawione elastynowo-kolagenowego szkieletu tracą na objętości, skóra staje się wiotka i bardzo podatna na naciąganie.
Zmarszczki strukturalne dotykają najczęściej osób spędzających długie godziny na słońcu, lub często poddającym się kąpielom słonecznym na świeżym powietrzu lub w solarium. Nierzadko towarzyszą im problemy z pigmentacją skóry.
Czytaj także: Zmarszczki mimiczne w młodym wieku – jak zapobiegać i leczyć?
Przyczyny powstawania zmarszczek
Jak powstają zmarszczki mimiczne? Zmarszczki w młodym wieku pojawiają się już w okolicach 25 roku życia, potem jest ich już tylko więcej, związane są one z procesami starzenia. W jeszcze młodszym wieku mogą pojawić się pierwsze zmarszczki mimiczne bezpośrednio niepowiązane z procesem starzenia, a bardziej z wrodzoną mimiką twarzy.
- wiotczenie skóry spowodowane fotostarzeniem komórek
- zanikanie naturalnego hialuronu obecnego w komórkach skóry
- obniżenie jędrności skóry, wysuszenie skóry
- nieprawidłowa codzienna pielęgnacja skóry
- nadmierne ekspozycje na promieniowanie słoneczne przez wiele lat
- negatywne czynniki środowiskowe
- uwarunkowania genetyczne, budowa twarzoczaszki
- silna naturalna ekspresja twarzy, specyficzna wypracowana mimika
- zmarszczki powstałe w skutek naturalnych ruchów takich jak śmiech, mrużenie oczu, marszczenie brwi i czoła
- wieloletnie palenie papierosów (tzw. zmarszczki palacza)
- przedwczesne starzenie skóry spowodowane brakiem odpowiedniej pielęgnacji i terapii zapobiegawczej (profilaktyka antystarzeniowa)
- stres, nieodpowiednia i uboga dieta
Czytaj również: Skuteczne nieinwazyjne zabiegi usuwania zmarszczek mimicznych: botox, kwas, laser
Metody usuwania zmarszczek mimicznych
- zabiegi laserowe
- wypełnienia preparatami na bazie kwasu hialuronowego
- usuwanie zmarszczek toksyną botulinową (zastrzyki botoxem)
- rewitalizacja skóry osoczem bogatopłytkowym PRP
- mezoterapia Dermapen
- mezoterapia witaminowa, mezoterapia lekowa – indywidualne mieszanki preparatów odżywczych
Terapie redukcji zmarszczek dobierane są odpowiednio biorąc pod uwagę rodzaj niedoskonałości skóry i indywidualne cechy mimiki danego pacjenta. Nie bez wpływu pozostaje również wiek – leczenie bazujące na naturalnych metodach, bez podawania substancji obcych, takie jak mezoterapia osoczem bogatopłytkowym, najlepiej sprawdzają się u osób młodych, u których dopiero co powstały delikatne, pierwsze zmarszczki. Zgodnie z zasadą “lepiej zapobiegać niż leczyć”, nieinwazyjne zabiegi będą w tym przypadku w stanie zagwarantować zadowalające efekty spłycenia zmarszczek, ponieważ komórki skóry mają wtedy jeszcze naturalnie wysokie zdolności samoregeneracji.
Natomiast w przypadku pacjentów w średnim wieku, optymalnym rozwiązaniem będzie laserowe usuwanie zmarszczek lub wypełnianie botoksem. Usuwanie zmarszczek kwasem hialuronowym sprawdza się u pacjentów w każdym wieku, ze względu na szeroką gamę preparatów dostosowanych do wieku skóry, i jak i miejsca zastosowania (dedykowane preparaty to korekty doliny łez czy do stosowania wokół ust – różnią się one gęstością żelu). Często celem uzyskania jak najlepszych efektów stosuje się terapię łączoną – przykładem może być usuwanie zmarszczek poziomych na czole połączeniem zastrzyków toksyną botulinową i wypełnianiem kwasem hialuronowym.
Źródła
- Zmarszczki na twarzy – jak powstają? – poradnikzdrowie.pl
- Przyczyny powstawania zmarszczek mimicznych – kobieta.interia.pl