Przeciwwskazania do epilacji laserowej

Epilacja laserowe to metoda trwałego usuwania owłosienia – najlepiej sprawdza się u osób o jasnej karnacji, u których włoski są ciemnego odcieniu (duża zawartość barwnika melaniny). Epilację laserem można wykonywać na dowolnym obszarze ciała – więcej o przebiegu samego zabiegu dowiesz się z artykułu: Trwałe usuwanie owłosienia laserem – czy warto?

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu epilacji?

Epilacja to zabieg kosmetyczny, którego nie wykonuje się u kobiet w ciąży. Przeciwwskazaniem może być także zaburzona gospodarka hormonalna organizmu. Typowo, efekt gładkiej skóry bez odrastających włosków utrzymuje się kilka lat, jeżeli jednak, przed wykonaniem epilacji nie zostanie ustabilizowane hormony w organizmie, może okazać się, że włoski zaczną odrastać szybciej, niż można by się tego spodziewać.

Innymi chorobami, które przemawiają za niewykonaniem epilacji są bielactwo, łuszczyca i opryszczka. Co więcej, zabiegowi laserowej epilacji nie powinny się poddawać cukrzycy, osoby u których stwierdzono chorobę nowotworową lub epilepsję. Epilacji laserem nie wykonuje się u pacjentów z problemami z sercem, u których wszczepiony został stymulator serca. Nie jest to zabieg dla osób, które mają skórę nadwrażliwą na światło lub ze skłonnościami do powstawania przebarwień – taki zabieg laserem może jedynie pogorszyć objawy.

Dlatego też, zabieg epilacji laserowej powinno się przeprowadzać jedynie u gabinetach dermatologii lub u profesjonalnego lekarza medycyny estetycznej, gdzie przed przystąpieniem do laseroterapii przeprowadza się szczegółowy wywiad lekarski celem ujawnienia potencjalnych przeciwwskazań. 

Na około 14 dni przed epilacją laserem należy zaprzestać stosowania ziół i preparatów na bazie ziół światłouczulających – należą do nich napary i suplementy z nagietka, bratka, dziurwca, skrzypu polnego i szałwii. Jeżeli jesteś w trakcie terapii retinoidami, zanim poddasz się epilacji należy odczekać minimum 6 miesięcy.

Doświadczony lekarz medycyny estetycznej nie wykona także epilacji u pacjenta, który przechodzi leczenie antybiotykowe. Organizm jest wtedy osłabiony i mogą wystąpić nieoczekiwane reakcje organizmu, które w innym przypadku nie miałyby miejsca.

Epilacji laserowej nie wykonuje się na wydepilowaną skórę – jeżeli decydujemy się na depilację okolic bikini za pomocą lasera, a włoski zostały zgolone, należy poczekać 14 dni. Nie ma przeciwwskazań co do epilacji podczas miesiączki – jednak aby zachować maksymalny komfort pacjentki podczas zabiegu, zaleca się wykonanie epilacji po zakończeniu krwawienia.

Epilacji laserem nie powinno wykonywać się na opalonej skórze – nie tylko efekt uzyskany będzie gorszy, ale także tym samym ryzykujemy wystąpieniem podrażnień skóry. Zazwyczaj okres pomiędzy zakończeniem opalania a wykonaniem epilacji to 6-7 tygodni.

Powiązane artykuły: