Poznaj potencjał własnego ciała: fibryna autologiczna, osocze i komórki macierzyste – zabiegi autologiczne 

Na czym polegają zabiegi autologiczne?

Zabiegi medycyny anti-aging, zamiast stosowania produktów na bazie botoxu czy kwasu hialuronowego, wykorzystują komórki pobrane z organizmu pacjenta. Komórki autologiczne wykorzystywane w medycynie estetycznej to materiał pobrany z komórek krwi lub tkanki tłuszczowej. Z krwi najczęściej pobiera się osocze bogatopłytkowe z czynnikami wzrostu, fibrynę bogatopłytkową i komórki macierzyste. Każde z nich wykorzystywać można w innych zabiegach na skórę, ciało i cebulki włosów. Najpopularniejsze jest usuwanie zmarszczek komórkami macierzystymi (zabieg mezoterapii) oraz terapia wypadania włosów – na owłosioną skórę skalpu. Z kolei tkanka tłuszczowa to materiał stosowany do zabiegów wypełniania ubytków tkanki podskórnej, modelowania sylwetki i wolumetrii. 

Na czym polega wyższość zabiegów autologicznych nad botoxem i kwasem?

Po pierwsze – bezpieczeństwo. Zabiegi komórkami macierzystymi, osoczem i fibryną nie wprowadzają to ciała substancji obcych (oprócz preparatów zapobiegających krzepnięciu pobranej krwi) – nie ma więc ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej. Skutki uboczne, takie jak wyczuwalne grudki, tymczasowe zmniejszenie mobilności mięśni mimicznych, pomimo że ryzyko ich wystąpienia w zabiegach medycyny estetycznej z wypełniaczami jest bardzo rzadkie, praktycznie nie występuje w przypadku zabiegów z osoczem, fibryną i komórkami macierzystymi. 

Czytaj więcej: Autologiczne komórki macierzyste – na czym polega ich fenomen?

Jak to działa? 

Zabieg rozpoczyna pobranie krwi żylnej, następnie materiał poddaje się odwirowaniu celem wyizolowania drogocennych komórek autologicznych od niepotrzebnych krwinek czerwonych. Uzyskany materiał podawany jest podskórnie metodą mezoterapii manualnej – mikro nakłuć bardzo cienką igłą, lub głowicą Dermapen. Płytkie iniekcje można wykonywać na twarzy, dekolcie, szyi – ale również na całym ciele. Mezoterapia komórkami macierzystymi stosowana jest również jako metoda powstrzymywania nadmiernego wypadania włosów, łysienia i cofającej się lini włosów. Mezoterapia komórkami autologicznymi pobudza mieszki włosowe do pracy, dostarcza komórek macierzystych do produkcji nowych włosów i ogólnie poprawia stan owłosionej skóry głowy. 

Jak mezoterapia komórkami macierzystymi działa na skórę?

Komórki autologiczne działają regenerująco na głębokie warstwy komórek skóry. Efekty iniekcji:

  • wygładzenie zmarszczek
  • wyrównanie spłaszczenie wypukłości blizn, również potrądzikowych
  • profilaktyka powstawania zmarszczek u osób młodych (medycyna antiaging)
  • modelowanie owalu twarzy
  • powstrzymanie wypadania włosów
  • odżywienie owłosionej skóry głowy, stymulacja mieszków włosowych

Czytaj również: Rodzaje, przyczyny powstawania i metody usuwania zmarszczek twarzy

Powiązane artykuły: