Czy kwas hialuronowy jest naprawdę bezpieczny? Powikłania po powiększaniu ust kwasem

Kwas hialuronowy występuje w organizmie ludzkim, produkty na bazie hialuronu są biozgodne, w większości przypadków nie powodują uczuleń czy reakcji alergicznych. Kwas wykorzystuje się jako w wypełniacz zmarszczek, do modelowania konturów twarzy w zabiegu wolumetrii, do wypełniania i modelowania ust. Kwas daje natychmiastowe ale odwracalne efekty. Przyjrzyjmy się ryzykom towarzyszącym zabiegom kwasem hialuronowym – na co należy uważać, kto może zostać zakwalifikowany do zabiegu i jakie są możliwe skutki niepożądane? 

Istnieje szereg przyczyn wystąpienia powikłań po zabiegu wstrzyknięcia kwasu: 

 • zła metoda wstrzyknięcia kwasu
 • kwas zostaje podany zbyt głęboko
 • za duża objętość podanego produktu 
 • niecertyfikowany produkt niewiadomego pochodzenia – nie mamy pewności jaka substancja została podana w rzeczywistości 
 • kwas hialuronowy to niewłaściwa metoda leczenia – nie powinien zostać podany
 • reakcja alergiczna na podane substancje.

Czytaj więcej na temat powikłań po podaniu kwasu hialuronowego.

Rodzaje powikłań po wstrzyknięciu kwasu 

Kwas hialuronowy potrafi zagwarantować fantastyczne rezultaty – pod warunkiem, że to produkt stosowny do leczenia danego schorzenia/problemu. Wymagana jest odpowiednia technika manualnego wstrzyknięcia hialuronu. Istnieją obszary twarzy, gdzie powikłania w postaci opuchnięć i przemieszczania się wypełniacza występują znacznie częściej – w tych przypadkach kluczowe jest odpowiednie podanie kwasu. Kwas hialuronowy pod oczy wiąże się z ryzykiem uciskania naczyń krwionośnych co spowoduje opuchnięcie i nadwrażliwość skóry. Nierzadko w przypadku wystąpienia opuchlizny lub siniaków, personel próbuje ratować sytuację przez podanie większej dawki kwasu, szczególnie jeżeli doszło do przemieszczenia – chociaż jedynym właściwym następnym krokiem jest rozpuszczenie hialuronu.  

Czytaj dalej: Na czym polega działanie botoxu, czy botoks jest lepszy od kwasu?

Najczęściej występujące powikłania po wypełnieniu kwasem hialuronowym: 

 • grudki 
 • martwica ust
 • twarde usta
 • ziarniaki 
 • przemieszczanie się kwasu
 • opuchnięcia i zasinienia w miejscu podania

Alergia na kwas hialuronowy? 

Silna reakcja alergiczna po podaniu kwasu to przypadek niezwykle rzadki, występuje w wyjątkowych przypadkach. Powodem jest najczęściej niskie oczyszczenie kwasu. Jeżeli produkt posiada certyfikat CE, mamy pewność, że stopień oczyszczenia hialuronu spełnia normy. Kwas hialuronowy podawany w trakcie zabiegów medycyny estetycznej produkowany jest przez bakterie – pozostałości ścian komórkowych bakterii w finalnym produkcie są właśnie odpowiedzialne za wywoływanie reakcji alergicznej.  Jako pacjent, miej pewność, że zabieg powiększenia ust kwasem hialuronowym wykonuje uprawniony personel oraz że podawany kwas to produkt wiadomego pochodzenia. Jako przestroga na myśl przychodzi sprawa implantów piersi, które zawierały silikon przemysłowy, który nie został dopuszczony w użytku medycznego. 

Czytaj również: Korzyści wynikające z powiększenia ust w klinice medycyny estetycznej

Powiązane artykuły: