Nowoczesne technologie laserowe w medycynie estetycznej

Postęp w rozwoju technologii nie pozostał bez wpływu na dziedzinę medycyny estetycznej. Nowoczesne urządzenia dają obecnie możliwość walki z takimi defektami estetycznymi, dla których zabiegi do tej pory pozostawały mało lub w ogóle bezskuteczne. Poprawił się także komfort pacjenta i czas rekonwalescencji. Przykładem mogą być zabiegi usuwania popękanych naczynek, które nie były możliwe to zlikwidowania przed pojawieniem się laseroterapii. Jeżeli ktoś zmagał się z naczynkami na twarzy lub rumieniem, musiał po prostu nauczyć się żyć ze swoim schorzeniem. Laser stosuje się także do niwelowania przebarwień skórnych i usuwania tatuaży. W leczeniu wszystkich tych schorzeń lasery są bardziej bezpieczne i skuteczniejsze niż dotychczas stosowane głębokie peelingi i leczenie mechaniczne, które z kolei wiązały się nierzadko z pozostawianiem blizn.

Istnieją dziesiątki laserów wykorzystywanych w medycynie estetycznej, jednak wszystkie one bazują na trzech zjawiskach fizycznych – światło, fale powietrzne i przepływ elektryczności. Mianem lasera określa się urządzenia, które emitują równolegle biegnące światło o bardzo dużej stałej energii, w stosunkowo krótkim czasie.

Emitowanie jednej, ściśle określonej długości fali wiązki lasera pozwala na szalenie precyzyjne i selektywne oddziaływanie na komórki skóry, które wymagają regeneracji. Promieniowanie lasera biegnie równolegle, co pozwala na skupienie energii w konkretnym punkcie. Innym ważnym parametrem używanym w stosunku do urządzeń emitujących fale laserowe jest ich moc. Te emitujące małą moc to np. lasery biostymulacyjne, natomiast wiązki o bardzo dużej mocy emituje przykładowo laser frakcyjny CO2. Lasery medyczne mogą działać stale lub pulsacyjnie.

W zabiegach laserowych koniecznością jest zakładanie okularów ochronnych zarówno na twarz lekarza jak i pacjenta. Część emitowanego światła jest natychmiast odbijana, co stanowi zagrożenie dla wzroku. Natomiast energia wnikająca w głąb ciała może być absorbowana przez komórki skóry – tak jak np. te zawierające melaninę w zabiegach usuwania przebarwień skórnych lub trwałego usuwania owłosienia (epilacja).

Powiązane artykuły:
    None Found