Medycyna estetyczna stref intymnych: labioplastyka. Na czym polega?

Labioplastyka to zabieg mający na celu modyfikację kształtu i objętości warg sromowych większych lub mniejszych. Plastyka warg sromowych cieszy się coraz większą popularnością nie tylko u kobiet po porodzie naturalnym, ale również u kobiet, które są być pewne siebie w sytuacjach intymnych lub pragną więcej komfortu w codziennym życiu czy sportach wyczynowych, gdzie nadmiar skóry może nie być pożądany.

Medycyna estetyczna oferuje obecnie 2 metody plastyki krocza: tradycyjny zabieg chirurgiczny z zastosowaniem lasera lub nowocześniejszy – laserem. Czas trwania zabiegu oscyluje w granicach 2-3 godzin. Celem labioplastyki jest zmniejszenie warg sromowych mniejszych lub większych, nadanie im sprężystości i modelowanie pożądanego kształtu – szczególnie w przypadku asymetrii.  Po zabiegu chirurgicznym plastyki krocza pacjentka wypuszczana jest do domu już nazajutrz. W przypadku zabiegu laserem, pozostanie w klinice nie jest konieczne. Po zabiegu labioplastyki gojenie ran trwa 2-3 tygodnie. Nie trzeba obwiać się śladów po zabiegu – dzięki cienkim szwom samo rozpuszczalnym, zabieg nie pozostawia blizn. 

Czytaj także: Laserowe obkurczanie pochwy w gabinecie medycyny estetycznej

Dlaczego warto? 

Powiększenie warg sromowych i trata napięcia skóry tych stref następują wraz z wiekiem. Asymetria lub naturalne powiększenie warg sromowych mniejszych lub większych może być także uwarunkowana genetycznie. Labioplastyka odnawia estetyczny wygląd stref intymnych kobiety, dodaje jej pewności i przywraca komfort w sytuacjach życia codziennego. 

Kiedy lekarz odmówi przeprowadzenia labioplastyki?

  • labioplastyki nie wykonuje się u kobiet w ciąży lub w trakcie karmienia piersią
  • w trakcie miesiączki
  • przy zaburzeniach krzepliwości krwi 
  • w przypadku aktywnej infekcji dróg rodnych i chorobach wenerycznych 
  • nieustabilizowana cukrzyca
  • choroba nowotworowa (aktywna) 

Dlaczego labioplastyka laserowa? 

Przewaga labioplastyki metodą laserową polega na koagulacji tkanki – nie dopuszcza to do pojawienia się krwawienia, dlatego też labioplastyka laserowa np. Mona Lisa Touch, jest znacznie bardziej bezpieczna niż labioplastyka chirurgiczna. Laser pozwala znacznie skrócić czas rekonwalescencji po zabiegu, tkanka szybciej się goi. Znacznie mniejsze jest ryzyko trwałych blizn. Działanie lasera polega również na stymulowaniu komórek do produkcji nowego kolagenu i elastyny – dzięki czemu zwiększa się elastyczność skóry. Laserową labioplastykę z powodzeniem stosuje się u pacjentek, którym zależy na maksymalnym skróceniu czasu gojenia po zabiegu. Na koniec zabiegu bowiem zakłada się kilka wchłanialnych szwów – nie jest wymagane ich zdejmowanie. 

Wskazaniem do zabiegu laserowej korekty warg sromowych są wszelkie asymetrie, anatomiczny przerost powodujący dyskomfort, otarcia i częste stany zapalne, lub po prostu gdy obecna wielkość czy kształt warg sromowych nie są dla pacjentki satysfakcjonujące. 

Labioplastyka – pielęgnacja po zabiegu 

Przez około tydzień po zabiegu należy prowadzić oszczędny tryb życia oraz najwyższy poziom higieny. Wiele pacjentek decyduje się spędzić ten czas w domu, biorąc urlop od pracy.

Abstynencja seksualna obowiązuje do 6 tygodni po zabiegu.

Jeżeli proces gojenia przebiega spokojnie i nie pojawią się żadne niepokojące objawy, pierwsza wizyta kontrolna może mieć miejsce po tygodniu od zabiegu labioplastyki.

Do 10 dni po zabiegu naturalne jest przyjmowanie środków przeciwbólowych. 

Czytaj także: Plastyka warg sromowych – zabieg, który przestaje być tematem tabu

 

Tutaj znajdziesz więcej informacji:

  1. Labioplastyka Wrocław – Nowa Estetyka, Strzegomska 42F/1U, 53-611 Wrocław
  2. What is a labiaplasty? – American Society of Plastic Surgeons
Powiązane artykuły:
    None Found