Fakty i mity na temat medycyny estetycznej

Obawy przed poddaniem się zabiegowi poprawy wyglądu dla niektórych pacjentów oznaczają całkowitą rezygnację z wizyty w gabinecie medycyny estetycznej. Najpopularniejsze to lęk przed wystąpieniem powikłań lub skutków ubocznych. 

Zabiegi typu botoks najlepiej stosować jak najpóźniej. MIT.

Tak naprawdę zawsze powinniśmy stosować rodzaj zabiegu, który jest najbardziej potrzebny. Na przykład, w przypadku kobiet 20+ wykonanie zabiegu powstrzymującego powstanie oznak starzenia zaowocuje w przyszłości mniejszą liczbą zmarszczek, Należy mieć na uwadze, że im później wykonujemy dany zabieg, tym większe nakłady potrzebne będą do uzyskania zadowalającego efektu, a możliwe, że nieinwazyjna medycyna estetyczna nie będzie w stanie np. pomóc nam wygładzić poziome zmarszczki czoła w przypadku pacjenta 50+.

Botoks stosować można w każdym wieku. MIT.

Botoks uważany jest za doskonałe narzędzie w rękach lekarza. Świetnie niweluje oznaki fotostarzenia, czyli zmarszczki mimiczne. Natomiast należy wziąć pod uwagę, że w przypadku pacjentów w starszym wieku, marszczenie czoła powodujące uwidocznienie zmarszczek poprzecznych, wynika z samego ruchu brwi, kiedy pacjent próbuje powstrzymać ich opadanie. W przypadku tych pacjentów, podanie toksyny botulinowej w nominalnej objętości (tak jak u osób młodych i w średnim wieku), spowoduje trwałe opadnięcie powiek i brwi. Owszem, zmarszczki poprzeczne czoła zostaną wygładzone botoksem, ale cała twarz będzie wyglądać na bardziej zmęczoną niż przed wykonaniem zabiegu botoksem. Istotne jest w tym przypadku zachowanie odpowiedniej kolejności wykonywanych zabiegów. Wykonanie zabiegu jest determinowane przez przeprowadzenie innego. Zaproponowania paleta zabiegów zależeć będzie od rodzaju problemu, budowy kostnej, stanu skóry. Nie zawsze to, co sprawdza się u jednej osoby, będzie przekładało się na satysfakcjonujący efekt w naszym przypadku. 

Czytaj więcej na ten temat: Mity na temat usuwania zmarszczek Botoxem

Medycyna estetyczna uzależnia. FAKT.

Stwierdzenie to ma zazwyczaj negatywny kontekst, przywodzi na myśl karykaturalne rezultaty nieprawidłowo wykonanych zabiegów botoksem lub innymi wypełniaczami, kiedy doszło do reakcji alergicznej, produkt został nieodpowiednio wstrzyknięty, za głęboko lub za płytko, bądź w ogóle nie powinien zostać podany. Czasami to lekarz musi być tym buforem, który przekaże pacjentce informację, że z kolejnym zabiegiem należy jeszcze zaczekać. 

Zabiegi medycyny estetycznej są drogie. To zależy.

Ceny zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej podyktowane są cenami preparatów i wykorzystywanego sprzętu – urządzenia laserowe do usuwania blizn, znamion i wygładzania zmarszczek nierzadko sięgają kwot kilkunastu tysięcy.

Nadmienić należy, że kierowanie się w swoim wyborze jedynie czynnikiem finansowym może okazać się zgubne. Tańsze zabiegi botoksem czy kwasem hialuronowym, wykonywane przez nieuprawniony personel lub preparatami nieznanego pochodzenia mogą skutkować zmianami zgoła innymi od zamierzonego efektu. Opadnięte powieki, opuchlizna, zdeformowane usta po iniekcji kwasu hialuronowego – istnieje więcej przykładów przypadków, kiedy niewłaściwie wykonany zabieg oznaczać będzie znacznie większe koszty finansowe leczenia przez np. rozpuszczanie kwasu hialuronowego. Pomijając względy finansowe – nie wszystkie z powikłań można rozwiązać – twarde usta po podaniu kwasu hialuronowego, lub wyczuwalne grudki powodują uraz psychiczny do następnych zabiegów, są powodem do wykluczenia społecznego.

 

Powiązane artykuły: