Zamykanie naczynek – kiedy i jak?

Laserowe zamykanie naczynek przy użycia certyfikowanych laserów medycznych to terapia pozwalająca na redukcję znamion naczyniowych. Najczęściej usuwa się poszerzone naczynia krwionośne nogach i twarzy (nos, broda, policzki). Istnieje szereg laserów stosowanych do usuwania naczynek – który zostanie wybrany zależy od konkretnej jednostki chorobowej i w związku z tym oczekiwań co do efektów laseroterapii. Najczęściej naczynka usuwa się za pomocą:

  1. laserów potasowo-tytanowo-fosforanowych
  2. laser IPL – stosowany to leczenia poszerzonych naczynek widocznych gołym okiem – https://en.wikipedia.org/wiki/Intense_pulsed_light
  3. laser VPL – selektywnie pochłaniane przez skórę wiązki światła, których moc dostosować można do stopnia zaawansowania problemu; laser VPL skutecznie usuwanie zarówno przewlekły rumień jak i drobne naczynka na nosie czy brodzie

Zanim specjalista medycyny estetycznej przystąpi do zabiegu, wykonuje delikatną próbę lasera mającą na celu sprawdzenie reakcji organizmu na działanie wiązki światła. W ten sposób lekarz określa optymalną moc lasera. Ile trwa zabieg zamykania naczynek? Jest to najczęściej 20-30 minut, w zależności od tego, jak przewlekły jest stan pacjenta. Pomimo że sam zabieg nie jest szczególnie bolesny, może być nieprzyjemny – działanie lasera odczuwać można jako miejscowe pieczenie skóry. Po naświetlaniu laserem niewykluczone jest pojawienie się strupów i krótkotrwałego obrzęku. Ile zabiegów należy wykonać, aby osiągnąć zadowalające efekty? Liczba potrzebnych sesji laseroterapii zależy od cech indywidualnych pacjenta, stopnia zaawansowania problemu i jak szybko nasza skóra dochodzi do siebie. Drobne pajączki można usunąć już w trakcie jednej sesji naświetlania.

Jak działa laser? Energia świetlna emitowana przez urządzenie jest selektywnie pochłaniana przez barwnik we krwi – hemoglobinę. Ma miejsce fototermoliza, czyli mechanizm zasklepienia poszerzonych naczynek w skutek emitowanego ciepła. Krótko po zabiegu laseroterapii, lub zakończenia całej terapii, naczynko będące problemem stopniowo samoczynnie zanika.

Zamykanie naczynek na twarzy

Laserowe zamykanie naczynek na twarzy nie wymaga specjalnego przygotowania się pacjenta  do zabiegu. Zamykanie naczynek na twarzy może być bolesne – dyskomfort potęguje delikatna, cienka skóra, która podatna jest na wszelkie bodźce bólowe. Po laserowym usuwaniu naczynek na twarzy nie jest wymagana rekonwalescencja, nie ma ryzyka komplikacji czy blizn. Powstałe po laseroterapii strupki należy pozostawić same sobie – ustępują po około tygodniu po zabiegu, czasami szybciej. Działanie lasera na skórę twarzy pozwala także podnieść ogólną kondycję i napięcie tkanki.

Czytaj również: Zabiegi laserowe – fotoodmładzanie, usuwanie przebarwień i zamykanie naczynek

Zamykanie naczynek na nogach

Usuwanie naczynek na nogach za pomocą lasera pozwala w krótkim czasie pozbyć się wszelkich nieprzyjemności związanych z widocznymi sieciami naczyń szpecących nasze nogi – szczególnie, jeżeli problem ten negatywnie wpływa na naszą samoocenę. Laserowe zamykanie naczynek na nogach to zabieg nieinwazyjny, tak samo jak podczas stosowania na skórę twarzy, same strzały lasera mogą wiązać się z odczuwalnym bólem. Jeżeli źle znosisz dyskomfort, lub zwyczajnie obawiasz się bólu, poinformuj o tym swojego lekarza medycyny estetycznej. Przed rozpoczęciem laseroterapii możliwe jest miejscowe znieczulenie za pomocą żelu z anestetykiem.

Dowiedz się więcej:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Laserowe_zamykanie_naczynek

Powiązane artykuły: