Laseroterapia na przebarwienia – jak pozbyć się plam pigmentacyjnych i śladów po trądziku?

Przebarwienia skórne po trądziku to problem nie tylko dorastających nastolatków, ale często również dorosłych. Niedoskonałości i plamy na twarzy są niezależne od wieku i mogą zostawić ślady na wiele lat. Niewłaściwa pielęgnacja cery trądzikowej lub regularne wyciskanie zmian ropnych zdecydowanie zwiększają prawdopodobieństwo trwałych niedoskonałości w postaci czerwonych i brązowych plam czy nierównych bruzd, które tworzą dołki w powierzchni skóry. Kryjące podkłady i korektory niepotrzebnie obciążają cerę, ale nie redukują przebarwień. Natomiast domowe sposoby takie jak tonik na bazie cytryny, które rzadko przynoszą poprawę stanu skóry. Jakie są więc skuteczne metody redukcji przebarwień potrądzikowych w klinikach medycyny estetycznej?

Zanim udamy się na leczenie do specjalisty med. estetycznej pamiętajmy, że skóra powinna być już wolna od aktywnych stanów zapalnych – to znaczy, trądzik należy najpierw wyleczyć. 

Przyczyny problemów skórnych po trądziku (plamy, przebarwienia, blizny)

Blizny po trądziku najczęściej są skutkiem wyciskania wykwitów trądzikowych. W miejscu przerwania skóry pojawia się najpierw zakażenie, następnie odbarwienie skóry. Innym możliwym czynnikiem powodującym jest długotrwała ekspozycja skóry zmienionej chorobowa na promieniowanie UV. Dlatego dla osób cierpiących na trądzik tak ważna jest wysoka ochrona przeciwsłoneczna w okresie letnim. Inne stosowane kosmetyki powinny być dobrane przez lekarza dermatologa. Kosmetyki przeciwtrądzikowe z zasady mają działanie wysuszające – te preparaty mogą powodować uszkodzenia głębszych warstw skórnych i zwiększać prawdopodobieństwo przebarwień. Indywidualny plan leczenia pomoże uniknąć skutków ubocznych. Czy jest szansa, że przebarwienia znikną same? Niestety, nikła. 

Laser na przebarwienia i blizny po trądziku 

Laseroterapia to jedna z najpopularniejszych i najbardziej efektywnych metod usuwania blizn i przebarwień potrądzikowych z skóry twarzy jak i całego ciała, gdzie powstały zmiany. Laser radzi sobie zarówno z plamami pigmentacyjnymi, jak i nierównościami skóry (wklęsłe bruzdy). Inne rejony ciała, na które stosować można laser, oprócz skóry twarzy (czoło, policzki) to głównie ramiona i plecy. Laseroterapia, oprócz redukcji przebarwień, daje również efekt delikatnego wygładzenia zmarszczek – na co możemy liczyć po zabiegach na twarz. Aby skóra stała się gładka i nabrała jednolitego koloru potrzeba jednak serii kilku zabiegów. Laser pozwala również wysuszyć skórę na tyle, by pozbyć się ropnych wykwitów, które rezydują jeszcze pod powierzchnią naskórka. 

Na usuwanie blizn i przebarwień potrądzikowych sprawdza się również mikrodermabrazja, czyli głębokie złuszczanie naskórka. Zabieg ten nie jest tak inwazyjny jak laser czy Dermapen, dlatego peelingi można wykonać w każdym gabinecie kosmetycznym. Usunięcie zalegającego naskórka sprawia, że przebarwienia są znacznie mniej widoczne. Chociaż nie dochodzi do przerwania ciągłości skóry, zalecamy kontrolę u lekarza dermatologa. 

Szukasz centrum medycznego oferującego zabiegi usuwania przebarwień we Wrocławiu? Zapoznaj się z ofertą na stronie: https://www.nowaestetyka.pl/zabiegi/medycyna-estetyczna/usuwanie-przebarwien/ 

Powiązane artykuły:
    None Found