Komórki macierzyste w medycynie estetycznej – na skórę i porost włosów

Komórki mezenchymalne, znane również powszechniej jako komórki macierzyste właśnie, to pierwotne komórki organizmu o niespotykanej zdolności przemiany i spełniania funkcji komórek wyspecjalizowanych. Komórki macierzyste mogą być więc komórkami produkcji nowych włosów, albo zastępować zniszczone komórki skóry. Są zdolne do lokalizowania komórek zmienionych chorobowo i zajmują ich miejsce. Jako że zdolne są do niemal nieograniczonego podziału na kolejne nowe komórki, efektów zabiegów beauty z udziałem komórek macierzystych dają efekty widoczne przez wiele miesięcy po rozpoczęciu leczenia.

Komórki macierzyste na porost włosów

Mezenchymalne komórki macierzyste również wykorzystuje się w mezoterapii igłowej na skórę głowy jako terapia towarzysząca leczeniu nadmiernego wypadania włosów i łysienia, np. plackowatego i androgenowego. Komórki macierzyste w kosmetykach są pochodzenia roślinnego, i nie są na tyle biozgodne by działać tak samo jak komórki pochodzące bezpośrednio od pacjenta. Tak więc regeneracja włosów komórkami macierzystymi z kosmetyków nie będzie tak skuteczna jak iniekcje komórek macierzystych w miejscach utraty włosów, lub na całej powierzchni owłosionego skalpu. Dotyczy to również roślinnych komórek macierzystych w produktach do pielęgnacji skóry twarzy.

Na czym polega leczenie komórkami macierzystymi?

Po pobraniu materiału od pacjenta, komórki macierzyste wstrzykuje się metodą iniekcji w miejsca objęte zabiegiem. Najczęściej są to zmarszczki mimiczne na skórze twarzy, regeneracja dłoni komórkami macierzystymi, i leczenie łysienia. Pacjent od razu po zakończeniu zabiegu opuszcza gabinet. Nie ma specjalnych przeciwwskazań po zabiegu, można prowadzić normalny tryb życia jak i uprawiać sport (w przeciwieństwie to innych zabiegów z udziałem wypełniaczy i botoxu, gdzie zabiegi te wymagają specjalnego postępowania zgodne z zaleceniami lekarza medycyny estetycznej nawet do 2 tygodni po zabiegu).

Zastosowania komórek w medycynie ogólnej to między innymi: regeneracja stawów po urazach, leczenie zwyrodnień stawów, leczenie chorób onkologicznych czy hematologicznych. Dzięki leczeniu stawów komórkami macierzystymi wielu pacjentom udaje się uniknąć zabiegu wszczepienia endoprotez.

Jak wygląda pobór komórek macierzystych?

Pierwsza wizyta kwalifikacyjna pozwala ustalić, że nie występują żadne przeciwwskazania do zabiegu mezoterapii komórkami macierzystymi. Wymagany jest również komplet badań: morfologia, próby wątrobowe i inne.
Celem wykonania zabiegu medycyny estetycznej na twarz lub porost włosów, komórki macierzyste ekstraktowane są zazwyczaj z krwi obwodowej, gdyż jest to metoda prostsza aniżeli pobór komórek z tkanki tłuszczowej. Jest również mniej inwazyjna dla pacjenta, bo wystarczy zwyczajne pobranie krwi z żyły łokciowej, jak do badania morfologicznego. Komórki pochodzą z ciała pacjenta, więc unika się ryzyka odrzucenia lub wystąpienia reakcji alergicznej na podanie ciała obcego. Zabiegi komórkami macierzystymi są więc bezpieczne na alergików. Aby pobrać komórki macierzyste z fibryny bogatopłytkowej, lekarz wykorzystuje dedykowaną wirówkę laboratoryjną.

 

Dowiedz się więcej na temat zabiegów odmładzających komórkami macierzystymi:

  1. Komórki macierzyste na twarz i włosy – gabinet medycyny estetycznej we Wrocławiu
  2. Zastosowanie komórek macierzystych | WP parentingparenting.pl › zastosowanie-komorek-macierzystych

 

Powiązane artykuły:
    None Found