Kiedy zrobić USG piersi?

Co roku w Polsce odnotowuje się 18-20 tysięcy zachorowań na raka piersi. Powodem rosnącej liczby zachorowań jest brak ogólnopolskich powszechnie dostępnych badań profilaktycznych dla kobiet, w tym właśnie USG piersi. [1] Wiele kobiet dowiaduje się o raku piersi za późno, kiedy pojawiły się już przeżuty i szanse na wyleczenie są niemal znikome.

Najlepszym sposobem rofilaktyki raka piersi jest regularne samobadanie piersi w domu, samodzielnie. Samobadanie piersi najlepiej wykonywać co najmniej raz w miesiącu.

Badanie USG wykorzystuje fale ultradźwiękowe, które uwydatniają struktury tkanek wchodzących w skład piersi. Badanie ultrasonograficzne piersi jest bezbolesne, nie trzeba się też do niego specjalnie przygotowywać. USG piersi można wykonać w każdym dniu cyklu miesięcznego, chociaż najlepiej umówić się na wizytę przypadającą na 1-10 dzień cyklu. USG piersi najczęściej wykonasz podczas konsultacji ginekologicznej, jednak wymaga dodatkowych uprawnień, dlatego nie każdy ginekolog wykona takie badanie.

Badanie USG poprzedza szczegółowy wywiad lekarski – specjalista będzie chciał poznać historię zachorowań na choroby kobiece w twojej rodzinie, takie jak nowotwory jajnika, rak szyjki macicy czy właśnie rak piersi. Jeżeli posiadasz wcześniejsze wyniki USG piersi i mammografia – weź je ze sobą na konsultację. Nawet jeżeli twój ginekolog nie wykonuje badania USG piersi, zawsze możesz poprosić o wykonania badania palplacyjnego piersi – nie zastąpi to badania ultrasonograficznego, ale może rozwiać ewentualne wątpliwości.

USG piersi pozwala określić strukturę wykrytej zmiany, jej trwadność i kontury, co pozwala wstępnie zweryfikować wykrytą masę jako np. gruczolakowłókniak, zwłóknienie, zwapnienie albo guz nowotworowy. USG wykrywa również zmiany wypełnione płynem, czyli torbiele. Gruczolakowłókniak to najczęściej występujący łagodny guz piersi, szczególnie u kobiet młodych przed 30. rokiem życia, które mają małe piersi.

Wskazania do badania USG piersi

– należysz do grupy o podwyższonym ryzyku (historia zachorowań na raka piersi w rodzinie)
– w wyniku badań DNA wykryto u ciebie mutację genów BRCA1 i BRCA, które sprzyjają zachorowaniu na raka piersi [2]
posiadasz małe piersi – często ich struktura jest gruczołowa i włóknista, co sprzyja gruczolakowłókniakom (fibroadenoma)
– podczas samobadania piersi wyczuwasz zmiany, które nie były uwydatnione w poprzednim badaniu USG, w postaci guzków, mas czy nierówności
– badanie profilaktyczne, co najmniej raz w roku
wcześniej zdiagnozowano w ciebie guzy piersi – jako monitorowanie ich wzrostu i ewentualne wskazania do biopsji mammotomicznej i usunięcie guza
– jeżeli skończyłaś 30 lat, USG piersi wykonuj regularnie
– kiedy przyjmujesz hormonalne środki antykoncepcyjne

Źródła:
[1] https://www.medonet.pl/badania,usg-piersi,artykul,1584978.html
[2] https://www.mjakmama24.pl/mama/zdrowie-kobiety/usg-piersi-aa-KTVw-jfGS-nhrB.html

Powiązane artykuły:
    None Found