Jak usunąć zmarszczki? 

Ubytki włókien koleganowych odpowiedzialne są za powstawanie ubytków i zagięć na skórze, potocznie zwanych zmarszczkami mimicznymi – bo najczęściej powstają w miejscach ekspresyjnego napinania i rozluźniania mięśni mimicznych twarzy. Dlatego też właśnie zabiegi odmładzające twarz to najczęściej wybierane leczenia kosmetyczne w gabinetach medycyny estetycznej. To, czy domowa pielęgnacja pozwoli skutecznie zapobiec degradacji jakości skóry zależy od mimiki twarzy, pielęgnacji, stopnia ekspozycji na słońce – osoby często korzystające z kąpieli słonecznych lub pracujące na świeżym powietrzu mają predyspozycje do szybszego fotostarzenia. Nie bez wpływu na młody wygląd pozostają same geny. 

Poznaj trzy skuteczne zabiegi odmładzające twarz. 

Domowe sposoby usuwania zmarszczek 

Nie wszyscy mogą pozwolić sobie na profesjonalne zabiegi pielęgnacyjne w gabinecie estetyki – istnieje kilka skutecznych sposobów pomagających spłycić zmarszczki mimiczne w domowym zaciszu, i to niewielkim kosztem. Do najpopularniejszych należą kosmetyki z koenzymem Q10, kolagenem, roślinnymi komórkami macierzystymi i kwasem hialuronowym. Zaznaczyć należy jednak, że ich największa skuteczność występuje o osób do średnio 25. roku życia. U osób przed 30. obniża się już zdolność organizmu do syntezy nowego kolagenu i elastyny – a niestety te dostarczane do skóry za pomocą kosmetyków nie mają wystarczająco silnego działania aby pokryć wspomniane niedobory. Serum kosmetyczne, olejki nawilżające pozwalają jednak zachować nawilżenie i jędrność skóry, stanowią sprawdzoną metodę retencji wody w komórkach skóry – na tym w największym stopniu polega codzienna pielęgnacja skóry twarzy. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które warto mieć na uwadze w codziennej pielęgnacji i demakijażu: 

  • dbaj o zdrowe i różnorodne odżywianie, wypijaj co najmniej 2 litry płynów dziennie
  • podczas demakijażu zachowuj ostrożność, niepotrzebnie nie naciągaj skóry, nie trzyj – szczególnie w okolicach oczu, gdzie skóra jest niezwykle cienka i delikatna, to tam zazwyczaj pojawiają się pierwsze zmarszczki mimiczne (tzw kurze łapki i zmarszczki pod oczami)
  • w lecie stosuj krem z wysokim filtrem UV, staraj się nie eksponować skóry twarzy na bezpośrednie słońce 
  • do pielęgnacji warto włączyć olej kokosowy – skutecznie nawilża, z pewnością znajdziesz go w swojej kuchni – to tani i skuteczny sposób na nawilżenie
  • na ile to możliwe, staraj się kontrolować mimikę twarzy – jeżeli świadomie codziennie marszczysz czoło – niestety nie ma się co oszukiwać, szybko nabawisz się zmarszczek poziomych zmarszczek i bruzd między brwiami; przy słonecznej pogodzie pamiętaj o okularach przeciwsłonecznych – ograniczysz niepotrzebne mrużenie oczu
  • Twoje produkty do pielęgnacji twarzy powinny zawierać: koenzym Q10, kwas hialuronowy, retinol, peptydy. Komórki macierzyste z roślin niestety nie będą skuteczne – brak jest zgodności genetycznej by te mogły przejąć rolę uszkodzonych komórek macierzystych. Dowiedz się więcej na temat zabiegów komórkami macierzystymi. 

Laser frakcyjny CO2 

Niezwykle funkcjonalne urządzenie, stosowane do usuwania zmarszczek mimicznych, ogólnej regeneracji skóry całej twarzy, redukcji blizn i przebarwień. Laser CO2 stosuje się również do usuwania blizn ubytkowych po trądziku. Można go stosować na całym ciele. Zazwyczaj plan leczenia opiewa o 3-5 zabiegów – zależnie od stopnia zaawansowania problemu przy usuwaniu miejscowych blizn i przebarwień. Na skórę całej twarzy, celem ogólnej rewitalizacji, wystarczy 1 zabieg. Pozwala na kompletne przebudowanie komórek, które miały bezpośredni kontakt z wiązką lasera. Zabieg jest bezpieczny, nie ma ryzyka uczuleń czy alergii, które w przypadku wypełniaczy mogą dać o osobie znać po kilku dniach, tygodniach czy miesiącach. Przebudowa skóry po działaniu lasera frakcyjnego to około 3-7 dni. Po zabiegu laserem frakcyjnym najlepiej przez kilka dni pozostać w domu – występuje bowiem zaczerwienienie i delikatna opuchlizna twarzy – wiele pacjentek woli wtedy odpocząć w domowym zaciszu, szczególnie, że odradza się nakładanie makijażu zanim dojdzie do całkowitego zagojenia. laser frakcyjny można z powodzeniem stosować w towarzystwie innych zabiegów pielęgnujących, z wyjątkiem pilingów enzymatycznych, które również mają działanie złuszczające. Zabiegi te są zbyt inwazyjne by stosować je jednocześnie. 

Wypełnianie zmarszczek – botox

Toksyna botulinowa tymczasowo blokuje przewodnictwo do synaps, które stymulują działanie mięśni mimicznych, dzięki temu dochodzi do kilkumiesięcznego zatrzymania procesu tworzenia się nowych zmarszczek a istniejące bruzdy zostają wygładzone. Botox zalicza się do szybkich i bezpiecznych zabiegów, nie powoduje alergii czy uczuleń. Toksyna botulinowa ma również działanie przeciwpotowe – blokuje wydzielanie przez gruczoły potowe, botoxem leczyć można nadmierne wydzielanie potu na dłoniach, stopach i pod pachami. Wbrew powszechnemu przekonaniu, botoxu nie stosuje się do modelowania i powiększania ust. Botox stosować można już po 25. roku życia jako metoda zapobiegające powstawaniu zmarszczek. 

Osocze bogatopłytkowe

Najbardziej naturalna metoda z wymienionych zabiegów estetycznych. Polega na pobraniu krwi żylnej pacjenta – niewielkiej objętości, nie ma się czego obawiać – a następnie wyizolowaniu drogocennych składników krwi wraz z czynnikami wzrostu i płytkami krwi. To te materiał, podany podskórnie za pomocą mezoterapii lub Dermapen, ma ogólne działanie regeneracyjne, zapobiega powstawaniu nowych zmarszczek, stymuluje syntezę nowego kolagenu i elastyny. Osocze bogatopłytkowe poleca się szczególnie młodym osobom, u których organizm posiada jeszcze relatywnie wysoką zdolność produkcji kolagenu. 

 

Powiązane artykuły: