Jak działa botox i czy jest lepszy od kwasu hialuronowego?

Botox, inaczej toksyna botulinowa, to preparat z powodzeniem stosowany w medycynie estetycznej do niwelowania niedoskonałości twarzy i wygładzania zmarszczek – bruzd poziomych czoła, zmarszczek wokół oczu i ust. Zastrzyki botoksowe bezpiecznie wykonywać można jedynie w gabinetach medycyny estetycznej – uprawnieni do wykonywania iniekcji botoksem są jedynie dyplomowani lekarze. Botoks to w zasadzie nazwa generyczna – na rynku preparatów medycznych dostępnych jest wiele marek botoxu – Azzalure, Botox.

Zasada działania botoksu opiera się na blokowaniu przekaźnictwa sygnałów nerwowych do mięśni twarzy. Podanie toksyny botulinowej sprawia, że są one stale rozkurczone. Twarz wygląda na bardziej zrelaksowaną, powierzchowne zmarszczki stają się mniej widoczne, zachowana zostaje właściwa mimika twarzy. 

Jak się przygotować? 

Przygotowanie do zabiegu botoksem nie wymaga specjalistycznych badań ani diagnostyki. Iniekcje botoksu można wykonać praktycznie “od ręki” – oczywiście pod warunkiem, że specjalista medycyny estetycznej nie stwierdził żadnych podstaw do dyskwalifikacji pacjenta. Przed wykonaniem iniekcji skóra twarzy zostaje odtłuszczona i zdezynfekowana. Ważna uwaga dla pań: najlepiej na zabieg botoxem stawić się już ze zmytym makijażem (lub przygotować się na to, iż lekarz może uznać to za konieczne przed rozpoczęciem wstrzykiwania botoksu). Z reguły, przed zastrzykami botoksowymi nie podaje się znieczulenia – wkłucia wykonywane są bardzo cienką igłą, pacjent odczuwa jedynie delikatny dyskomfort. 

Botox – miejsca iniekcji

Jak podany zostaje botoks zależy od umiejscowienia i głębokości zmarszczek. Przykładowo, w przypadku wygładzania kurzych łapek botoksem, preparat podaje się zazwyczaj w 3 miejscach przy zewnętrznym kąciku oka. Jednak skuteczność zabiegu botoksem i wysoki poziom efektu estetycznego po podaniu botuliny zależy od prawidłowej analizy mimiki pacjenta – jest to niezbędne do sprawnego podania preparatu. Dlatego też, największy wpływ na miejsca iniekcji ma naturalna mimika pacjenta. 

Botox – ile kosztuje usuwanie zmarszczek botuliną?

Cena wygładzania zmarszczek botoksem wahać się będzie w zależności od ilości wstrzykniętego preparatu kosmetycznego. W większości przypadków, cena odnosi się do jednej dawki produktu. Wygładzanie zmarszczek międzybrwiowych (tzw. lwia zmarszczka) zapłacimy od 300 do 500 pln, bez względu na płeć. Zmarszczki królicze, zmarszczki palacza, podbródek marionetki to zabiegi w granicach 200-400 zł, w zależności od zaawansowania problemu. Najdroższe zabiegi botoksem dotyczą ograniczenia nadmiernej potliwościbotox pod pachy lub wstrzyknięty w wewnętrzną stronę dłoni to nie lada wydatek: od 1200 do nawet 1600 zł. W większości klinik w dużych miastach możemy liczyć na bezpłatną konsultację – płacimy wtedy dopiero kiedy lekarz med. estetycznej zakwalifikuje nasz problem do zabiegu – wstrzyknięcia botoxu czy też innego preparatu wypełniającego. 

Kiedy lekarz odmówi wykonania zabiegu botoksem?

Botox typu A posiada działanie miejscowe, dlatego nie stwierdzono długiej listy przeciwwskazań do jego stosowania. Wyjątkowe sytuacje – przeciwwskazania do botoxu: 

  • kobiety w ciąży lub karmiące
  • pacjenci z chorobami neurologicznymi
  • albumina ludzka do składnik niemal wszystkich preparatów z botoksem dostępnych na rynku – dlatego niemożliwe jest przeprowadzenie zabiegu u osób z alergią na tę substancję
  • osoby cierpiące na zespół Lamberta Eatona
  • wybrane grupy antybiotyków
  • miejscowa infekcja skórna w miejscu podania botoksu

Botox – jak często na zabieg?

Zabieg botoksem można powtarzać stosunkowo często, gdyż substancja ta nie kumuluje się w organizmie. Wszystko jednak zależy od naszych upodobań estetycznych i tego, kiedy powiemy sobie “stop”. W praktyce nic nie stoi na przeszkodzie, aby dostrzykiwać botoksu kiedy tylko zauważymy osłabienie działania pierwotnej dawki – czyli kiedy zmarszczki znowu staną się bardziej zauważalne. Botox działa tymczasowo, utrzymuje się w organizmie około 6 miesięcy, po czym zostaje bezpiecznie wchłonięty. Do skutków ubocznych nieprawidłowego podania botoksu (zbyt głęboko w skórze) należeć może m.in. czasowe porażenie mięśnia w miejscu iniekcji, dlatego też tak ważne jest aby zabiegi botoksem wykonywać pod okiem doświadczonego lekarza uprawnionego do wykonywania zabiegów medycyny estetycznej tego typu. Botox typu A zakwalifikowany jest jako produkt medyczny i prawo jego zakupu mają jedynie dyplomowani lekarze. 

Botox czy kwas hialuronowy?

Który preparat powinniśmy wybrać? Zanim skierujemy swojego kroki do wybranej kliniki medycyny estetycznej warto zapoznać się z charakterystyką obu produktów – co mają nam do zaoferowania, jak długo utrzymują się w skórze (od tego zależeć będzie czas utrzymania efektów zabiegu) oraz jakie są ewentualne skutki uboczne podania botoksu i wypełniaczy z kwasem hialuronowym. Toksyna botulinowa oraz preparaty z hialuronem (usieciowiony kwas hialuronowy) różnią się konsystencją, sposobem wykonania iniekcji, mechanizmem działania cząsteczek w skórze oraz tym, jak długo widoczne są efekty po zabiegu spłycania zmarszczek. 

Kwas hialuronowy odpowiedzialny jest za utrzymanie nawilżenia, ma działanie silnie wiążące cząsteczki wody – występuje naturalnie w organizmie człowieka. Im więcej kwasu hialuronowego w skórze, tym jest ona jędrniejsza, bardziej nawilżona i napięta – dlatego hialuron to częsty składnik reklamowanych kremów i maseczek przeciwzmarszczkowych. Kwas hialuronowy nie powoduje uczuleń, dodatkowo stymuluje produkcję nowego kolagenu i elastyny. Efekty podania kwasu hialuronowego typowo utrzymują się dłużej – nawet do 12 – 24 miesięcy, w zależności od preparatu. 

Z drugiej strony, botoks typu A, nie jest zaliczany do grupy wypełniaczy – dlatego w tym przypadku mowa o wygładzaniu zmarszczek – nie ich wypełnianiu! Przed poddaniem się zabiegowi z botoksem warto mieć na uwadze ewentualne powikłania wynikające nie tylko z nieprawidłowego wykonania iniekcji, ale te związane po prostu z korzystaniem z botoxu – np. bóle głowy i migreny. Działanie botoksu powoduje opóźnienie pogłębiania się już istniejących zmarszczek – jednak czasu nie cofnie. Z reguły efekty podania botoxu, jeżeli celem było wygładzenie zmarszczek, utrzymują się od 6 do 12 miesięcy. 

Czytaj również: Powiększanie ust kwasem hialuronowym HA – czy to bezpieczne? Możliwe powikłania!

Podanie odpowiedniego leku, który najlepiej sprawdzi się w przypadku danego problemu, powinno zależeć od wyniku wywiadu medycznego (np. stwierdzenie uczulenia na składnik preparatu z botoksem automatycznie wyklucza iniekcje toksyny). Warto zdać się na doświadczenie i zmysł estetyczny specjalisty, którego wybraliśmy. Nierzadko stosuje się kombinacje obu preparatów – np. w przypadku korekty ust, możliwe jest podanie kwasu hialuronowego celem zwiększenia objętości czerwieni ust, następnie wygładzenie zmarszczek mimicznych wokół ust za pomocą toksyny botulinowej. Zasada ta sprawdza się również dla zabiegów ogólnie odmładzających twarz – kwas hialuronowy nawilża i modeluje twarz (np. wolumetria – modelowana owalu twarzy i podkreślenie kości policzkowych), podczas gdy botoks odpowiedzialny jest za powstrzymanie pogłębiania się zmarszczek. 

 

Powiązane artykuły: