Dlaczego usuwanie blizn jest takie trudne?

usuwanie blizn

Blizny objawiają się jako zaburzona struktura tkanki skóry, i występować mogą na każdym obszarze ciała. Często powstają w skutek oparzeń, przewlekłego trądziku, przebytej ospy, zabiegów chirurgicznych lub po cięciu cesarskim w trakcie porodu. Blizny skórne trwale szpecą skórę pacjenta, i ich redukcja to problem znacznie poważniejszy niż wygładzanie zmarszczek czy innych defektów skórnych.

Rodzaje blizn

Struktura skóry w obszarze blizny często jest nierównomierna – ubytki tkanki to zazwyczaj domena blizn potrądzikowych, nadmiar tkanki to blizny przerostowe (np. po założonych szwach w miejscu cięcia) lub ich połączenie (najczęściej w przypadku blizn po oparzeniach). Kolor blizny to zazwyczaj odcienie czerwonego lub brązu, chociaż zdarzają się blizny białe – te ostatnie bywają. najtrudniejsze do usunięcia. Za twardość blizny odpowiada przewaga kolagenu typu III.

Czytaj również: Rozstępy – jakie są przyczyny powstawania?

Wiele metod leczenia blizn

Wiele rodzajów występujących blizn wymaga wielorakich metod ich leczenia – niestety nie ma jednego zabiegu medycyny estetycznej, który jest w stanie zredukować widoczność każdego rodzaju blizny. Metoda leczenia i strategia całego procesu zależą od rodzaju blizny i muszą być modyfikowane w trakcie leczenia, celem całkowitego wyleczenia (lub do uzyskania jak najlepszego efektu). Niestety blizny są bardzo trudne do usunięcia – jeżeli odłożymy na bok metodą chirurgicznego wycięcia, pacjent musi uzbroić się w cierpliwość, gdyż usuwanie blizn to proces trwający tygodnie, jeśli nie miesiące.

Predyspozycje genetyczne do formowania blizn

Powstawanie blizn uzależnione jest również od predyspozycji pacjenta do bliznowacenia. U niektórych, w procesie gojenia kolagen typu III zostaje niemal całkowicie zastąpiony kolagenem typu I i nie dochodzi do uformowania się blizny. U małej grupy pacjentów jednak byle zadrapanie prowadzi do powstania blizny.

Czytaj również: Nowoczesne technologie laserowe w medycynie estetycznej

Blizny potrądzikowe

Blizny potrądzikowe (najtrudniejsze do usunięcia) to blizny typu zanikowego, gdzie problem stanowi ubytek w tkance skórnej. Obecność stanu zapalnego i głęboko osadzonych ropni skutkuje nieprawidłowym gojeniem. W trakcie gojenia się trądziku szczególnie istotna jest higiena skóry.

Powiązane artykuły:
    None Found