Czym różni się mammografia od USG piersi?

Profilaktyka raka piersi to oprócz samobadania w regularnych odstępach czasu, w tym samych dniach cyklu miesiączkowego, regularne badania USG (ultrasonograficzne) piersi i mammografia. Czym jednak różnią się te badania? Czy mammografia to badanie dla kobiet w każdym wieku? Kiedy zrobić USG piersi a kiedy mammografię?

Badanie USG piersi wykorzystuje fale ultradźwiękowe, podczas gdy w mammografii są to promienie rentgenowskie, które nie pozostają bez wpływu na organizm. Badanie USG jest natomiast nieszkodliwe dla zdrowia, można je często (w granicach rozsądku) powtarzać. USG piersi wykonuje się również u kobiet w ciąży. Oba badania powinny być poprzedzone wywiadem zdrowotnym i rodzinnym, w szczególności jeżeli chodzi o zachorowalność na nowotwory typowo kobiece w rodzinie (rak piersi właśnie, rak szyjki macicy, rak jajnika).

Dla kogo mammografia?

Badanie mammograficzne zaleca się jako dodatkową, uzupełniającą diagnostykę u kobiet po 40. roku życia. Warto zaznaczyć, że mammografię pocjentki wykonywać powinny naprzemiennie z badaniem USG piersi. Wykonanie mammografi nie powinno “zwalniać” nas z poddaniu się USG piersi przy kolejnych badaniach okresowych. Badanie piersi u kobiet w tym wieku wykonuje się zazwyczaj co 6-12 miesięcy, w zależności od zaleceń lekarza prowadzącego. Uwzględnia to historię zdrowotną pacjentki oraz grupę ryzyka, w której się znajduje (wspomniane zachorowania na nowotwory w rodzinie lub wcześniej zdiagnozowane zmiany w piersiach).

Mammografia wykonana u młodszych pacjentek nie da wiarygodnych wyników lub będzie niemożliwa do wykonania. Dlaczego? Piersi u kobiet młodych mają bardzo często utkanie gruczołowe, a promieniowanie rentgenowskie lepiej uwidacznia zmiany w tkance tłuszczowej. Mammografia daje możliwość wykrycia bardzo małych zmian o średnicy kilku milimetrów, obrazuje kształt guza (na tej podstawie przypuszcza się o pzłośliwości lub niezłośliwości guza), wskazuje również na zwapnienia – te z kolei są nie do wykrycia w badaniu USG piersi.

Duże piersi nie są przeciwwskazaniem do badania mammograficznego, wyniki będą równie wiarygodne w przypadku pacjentek o dużym biuście. Mammografię można również wykonać u mężczyzn. Nie ma problemu w badaniem mammografem u pacjentek, które miały powiększane piersi (implanty). Badanie może być nieco bardziej nieprzyjemne niż badanie USG ze względu na uciskanie piersi, co jest w mammografii konieczne, jednak odczucia bólowe są kwestią indywidualną i te niedogodności mogą również wystąpić podczas badania USG, jeżeli pacjentka ma nieco bardziej wrażliwe piersi. W mammografii ucisk trwa nie dłużej niż 30 sekund, więc nie powinien powstrzymywać nas przed regularnymi badaniami.[1]

Dla kogo badanie USG piersi?

Badanie USG lepiej oddaje obraz tkanek w piersiach o utkaniu gruczołowym, dlatego daje miarodajne wyniki nawet o kobiet młodych po 25. roku życia, u których biust nie ma tyle tkanki tłuszczowej. USG pozwala przyjrzeć się wykrytej zmianie pod różnymi kątami. Przewagą badania ultradźwiękami nad mammografią jest to, że odróżnia złośliwe zmiany i podejrzane, lite masy w piersiach od łagodnych torbieli, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. USG pozwala więc odróżnić zmiany złośliwe od łagodnych – na przykład już podczas badania wiemy, że wykryte guzki to gruczolakowłókniak (łac. fibroadenoma)[2], który złośliwieje bardzo rzadko, a jest często występującą zmianą piersi u kobiet przed 30. rokiem życia.

Nie jest za to w stanie wykryć zwapnień – te jednak występują w tkance tłuszczowej, przypadki mikrozwapnień u młodych kobiet są bardzo rzadkie. USG pozwala rówież ocenić stan węzłów chłonnych w okolicy piersi.

Dowiedz się więcej: kiedy zrobić badanie USG piersi?

Dla kobiet po 40. roku życia badanie USG gruczołów piersiowych należy wykonywać naprzemienne z mammografią. Badania te uzupełniają się, dając lepszy obraz diagnostyczny. Pominięcie któregoś z nich daje ryzyko, że niektóre zmiany jak torbiele czy niebezpieczne mikrozwapnienia, mogące świadczyć o wczesnych zmianach rakowych, będą niewykryte. Wczesna diagnostyka mikrozwapnień pozwala więc na wczesne wykrycie raka piersi – stąd tak ważna rola regularnych badań mammograficznych u kobiet w średnim wieku i starszych.

USG piersi jest w większości przypadków kompletnie bezbolesne. Badanie ultradźwiękami jest też bezpieczne dla zdrowia, można je wykonywać u kobiet w ciąży i matek karmiących.

 

Źródła

[1] http://kurier.pap.pl/profilaktyka/profilaktyka-raka-piersi-mammografia-czy-usg

[2] https://pl.wikipedia.org/wiki/Gruczolakowłókniak 

 

Powiązane artykuły:
    None Found