Co to jest dolina łez i co ją powoduje?

kwas hialuronowy - wypełnianie doliny łez

Potocznie znana jako dolina łez, bruzda biegnąca od wewnętrznego kącika oka do środkowej części policzka, spowodowana jest redukcją objętości tkanki. Określana jest doliną łez, ponieważ to zazwyczaj droga spływania łez. Pojawia się w skutek wyniku procesów fotostarzenia skóry i utraty objętości komórek skóry, które spowodowane są obniżenie zawartości kwasu hialuronowego w skórze. Dolina łez spowodowana jest zwiotczeniem mięśni okolic oka oraz zanikaniem podskórnej tkanki tłuszczowej – w ten sposób dochodzi do zapadania się okolic oczodołów. Nadaje to twarzy zmęczony, smutny wyraz.

Do zwiększenia widoczności doliny łez i cieni pod oczami przyczyniają się przebarwienia skóry wynikające z nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. U niektórych pacjentów pogłębiona dolina łez wynika z predyspozycji genetycznych i naturalnie głęboko osadzonych oczu. Dolina łez staje się bardziej widoczna jeżeli brakuje nam snu, kiedy poddawani jesteśmy zwiększonej ilości stresu i cierpimy na przemęczenie. Usieciowiony kwas hialuronowy pozwala przywrócić utraconą objętość tkanek.

Czytaj również: Modelowanie twarzy kwasem hialuronowym – lifting wolumetryczny

Kwas hialuronowy w naturze występuje w naskórku i skórze właściwej

Wraz z wiekiem powiększa się jego utrata, a organizm nie jest w stanie naturalnie wyprodukować nowy hialuron w wystarczającej ilości, która byłaby w stanie uzupełnić braki.

W medycynie estetycznej kwas hialuronowy stanowi skuteczne rozwiązanie redukcji zmarszczek mimicznych, bruzd i także doliny łez.

Okolice oczodołów charakteryzuje cienka, delikatna skóra, dlatego też zabieg wypełniania doliny łez usieciowionym kwasem hialuronowym wymaga niezwykłej precyzji. Dlatego też iniekcje kwasem hialuronowym powinny być wykonywane przez wyspecjalizowany personel medyczny lub lekarza specjalistę medycyny estetycznej. Nieprawidłowe podanie kwasu hialuronowego może zakończyć się poważnymi powikłaniami.

Jak przebiega zabieg zastrzyków z kwasu hialuronowego?

Produkt podaje się za pomocą cienkiej, giętkiej kaniuli, co niweluje ryzyko siniaków po zabiegu. Głębokość doliny łez decyduje o ilości produktu do wstrzyknięcia. Żelowa konsystencja kwasu hialuronowego zapobiega powstawaniu grudek i nierówności, jednak istotnym elementem zabiegu jest optymalne rozłożenie preparatu w tkance, dlatego lekarz rozmasowuje miejsce iniekcji. Samo podanie kwasu zajmuje nieco ponad 30 minut, zabieg wykonuje się w miejscowym znieczuleniu. 

Czytaj również: Kwas hialuronowy – 7 pytań i odpowiedzi

Jak długo utrzymują się efekty?

Efekt spłycenia doliny łez utrzymuje się średnio 18 miesięcy. Pierwsze efekty zabiegu (wypełnienie bruzd) widać niemal natychmiast po zabiegu, jednak na efekty długofalowe – stymulacji komórek do zwiększenia produkcji elastyny i nowych włókien kolagenowych – trzeba poczekać kilka tygodni.

Powiązane artykuły:
    None Found