Bądź piękna po ciąży – poradnik dla nowych mam

Właśnie stałaś się szczęśliwą mamą cudownej pociechy – co jeśli wygląd Twojego ciała po ciąży sprawia, że nie czujesz się dobrze we własnej skórze? Dowiedz się, jak pożegnać niechciane pamiątki po ciąży i karmieniu piersią – podpowiemy jak zlikwidować rozstępy, pozbyć się nadmiaru skóry na brzuchu i blizny po cesarskim cięciu.

Mezoterapia witaminowa, karboksyterapia lub mikro nakłuwanie Dermapen należą do najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej, na które decydują się nowe mamy.

Problem numer 1: rozstępy pociążowe na brzuchu i biuście

Elastyczność nasza skóra zawdzięcza obecnym w komórkach skóry włóknach kolagenowych i elastynie – stopień rozciągliwości tkanki ma jednak swoje granice. Rozstępy na biuście, udach, ramionach i brzuchu są widocznym skutkiem nagłego przyrostu masy ciała podczas okresu dorastania, burzy hormonalnej lub ciąży.

Nadmiar kortyzolu (hormon wzrostu produkowany przez korę nadnerczy) powoduje zakłócenia w produkcji nowego kolagenu – pękające włókna kolagenowe powodują utratę jędrności skóry, pojawia się problem obwisłego brzucha lub piersi. Pierwsze oznaki rozstępów pojawiają się zazwyczaj od 6. do 8. miesiąca ciąży. W pierwszej fazie rozstępy mają kolor różowo-czerwony, z upływem czasu bledną, przez co stają się jeszcze bardziej widoczne, pogarszając dyskomfort psychiczny nowej mamy. Jeżeli kremy i kosmetyki stosowane w trakcie ciąży celem zapobiegania nie przyniosły oczekiwanych efektów, należy rozważyć zabieg z zakresu medycyny estetycznej.

Jak usunąć rozstępy?

Im później staramy się usunąć problem, tym trudniej jest się rozstępów pozbyć. Niewiele można zrobić w kwestii samego zapobiegania ich powstawaniu (w aptekach dostać można szereg maści i kremów redukujących skalę problemu, jednak stosować je należy jeszcze podczas ciąży i karmienia piersią).

Usuwanie rozstępów metodą mezoterapii

Mezoterapia igłowa to jedna z najbardziej powszechnie stosowanych metod rewitalizacji skóry. Znana jest powszechnie jako metoda zapobiegania powstawaniu zmarszczek mimicznych (zabiegi anti-aging) lub sposób regeneracji skóry twarzy, dekoltu i dłoni. Za pomocą bardzo cienkiej igły (lub specjalistycznej aparatury do mezoterapii), lekarz podaje podskórnie koktajl odżywczych składników i witamin – indywidualnie dobrane do potrzeb pacjentki, mają moc naturalnej stymulacji komórek to intensywniejszej biosyntezy nowych włókien kolagenowych, które odpowiadają za utrzymanie jędrności i gęstości tkanki. Wykonywane precyzyjnie nakłucia nie powinny zostawić trwałych śladów na skórze, możliwe są jedynie niewielkie zasinienia w miejscach iniekcji – znikają jednak w ciągu kilkudziesięciu godzin od dnia zabiegu. Obrzęk po zabiegu występuje bardzo rzadko. Mezoterapię igłową poprzedza miejscowe znieczulenie skóry objętej zabiegiem – pacjentki wrażliwe na nawet najmniejszy dyskomfort bólowy nie powinny czuć się zrażone. Mezoterapia na inne partie ciała niż twarz (gdzie zabieg ten jest zazwyczaj najbardziej bolesny) – takie jak piersi, uda – wiążę się jedynie z wnikaniem igły do tkanki tłuszczowej. Aby równomiernie rozprowadzić substancje lecznicze pod skórą, po zakończonych iniekcjach lekarz masuje miejsce poddane zabiegowi.

Czytaj więcej na ten temat: Zabiegi medycyny estetycznej po porodzie

Czy mezoterapia daje gwarancję usunięcia rozstępów?

To zależy – aby osiągnąć jak najlepsze efekty spłycenia rozstępów i zrównania ich kolorytu z odcieniem zdrowej tkanki, wymagana jest seria kilku zabiegów, przeprowadzanych w równych odstępach czasu. Po zakwalifikowaniu do zabiegu usuwania rozstępów przez mezoterapię, Twój lekarz medycyny estetycznej poinformuje Cię o rekomendowanej ścieżce leczenia – w tym liczbie wymaganych zabiegów, aby można było mówić o zadowalających efektach poprawy stanu blizn.

Problem numer 2: Blizny po cesarskim cięciu (“cc”)

Cesarskie cięcie pozostawia na brzuchu kobiety trwałą bliznę o długości 12-15 cm. Do momentu zdjęcia szwów (jeżeli nie założono szwów samorozpuszczalnych) określa się ją mianem blizny pooperacyjnej – w tym czasie zakazane jest wykonywanie zabiegów kosmetycznych mających na celu niwelację widoczności blizny. Proces gojenia po cesarce wspomagają plastry i żele hydrokoloidowe – mają działanie lekko przeciwbólowe, pozwalają skórze swobodnie oddychać, zapobiegają wysychaniu ran suchych i działają jak sączek w przypadku ran wilgotnych.

U niektórych mam blizna po cesarskim cięciu staje się niemal niewidoczna już po kilku tygodniach. Co jednak, jeżeli tak się nie stało?

Laserowe usuwanie blizny po “cesarce”

Laseroterapia frakcyjna CO2 polega na kontrolowanym podgrzaniu wody zawartej w komórkach skóry okolicy wygojonego już cięcia, co umożliwia stopniowe zniwelowanie widoczności blizny, warstwa po warstwie.

Problem numer 3: Obwisła skóra brzucha

Skóra, która uległa nadmiernemu uszkodzeniu przez rozciągnięcie jeden z najczęstszych problemów, z jakimi borykają się nowe mamy zgłaszające się do gabinetów medycyny estetycznej. “Flakowata” skóra skóra (lub po prostu jej nadmiar) po porodzie występuje najczęściej przy ciążach mnogich, lub gdy urodzony bobas był bardzo duży, a postura kobiety drobna. Porównać to można do nadmuchania balonu – po spuszczeniu powietrza nie odzyska on swojego pierwotnego kształtu – tak samo jest z naszą skórą. Obwisły poporodowy brzuch dodatkowo szpecić może blizna po cięciu cesarskim – nie można się więc dziwić częstym przypadkom depresji młodych matek.

Nadmienić należy, że jeszcze zanim skierujemy swoje kroki do gabinetu chirurga, problem obwisłego brzucha po ciąży wymaga ogromnego wkładu ciężkiej pracy, jeżeli zależy nam na powrocie do formy sprzed ciąży. Płaski brzuch odzyskać można dzięki zbilansowanej zdrowej diecie oraz regularnemu stosowaniu kosmetyków ujędrniających. Oprócz zmiany nawyków żywieniowych, do planu dnia należy koniecznie wprowadzić lekkie ćwiczenia (aktywność fizyczną wprowadzić można po zakończeniu połogu, czyli po około 6 tygodniach od porodu). Zanim jednak z marszu wykupisz karnet na siłownię, warto powrót do aktywności rozpocząć od niezbyt obciążających kręgosłup ćwiczeń w domu. Zamiast ćwiczeń wysiłkowych, dobrym pomysłem są również pilates, joga i pływanie.

Zwisająca skóra brzucha może mieć dwie przyczyny – nadmiar zarówno tkanki tłuszczowej (tzw. “oponka”) jak i skóry, lub luźna, pozbawiona jędrności skóra przy prawidłowej budowie ciała.

Jeśli dzięki modyfikacji jadłospisu i regularnym ćwiczeniom udało nam się zrzucić zbędne kilogramy po porodzie, kosmetyki okazały się nieskuteczne lub osiągnięty efekt nie jest w pełni zadowalający, rozważyć można estetyczne usunięcie nadmiaru skóry w klinice medycyny estetycznej. Na wiotką, galaretowatą skórę na brzuchu stosuje się ostrzykiwania preparatem Sculptra – substancja ta daje fantastyczne efekty ujędrnienia i polepszenia napięcia skóry, jednak nie jest w stanie pomóc nam z walką z nadmiarem tkanki tłuszczowej – do tego potrzebne są stosowna dieta i ruch. Terapię na obwisłą skórę po porodzie wykonuje się w kilkutygodniowych odstępach, zazwyczaj 3-4 zabiegi, w zależności od stopnia zaawansowania defektu i oczekiwanego efekty estetycznego. Sam zabieg jest niemal bezbolesny, preparat podawany jest głęboko podskórnie za pomocą cienkiej igły. Wraz z preparatem kwasu L-mlekowego wstrzykuje się środek znieczulający. Możliwe jest również powierzchowne znieczulenie skóry kremem Emla na ok. 30 minut przed pierwszym zastrzykiem. W walce z luźną, zwisającą skórą na brzuchu pomocne będą również laser frakcyjny CO2, mezoterapia osoczem bogatopłytkowym, różnego rodzaju peelingi głębokie i masaże. Laser frakcyjny CO2 to także skuteczna metoda usuwania cellulitu. Aby realistycznie ocenić możliwości terapii i efekty, jakie można osiągnąć bez użycia skalpela, lekarz medycyny estetycznej musi przeprowadzić szczegółowy wywiad lekarski, i przede wszystkim, zobaczyć pacjentkę – tylko wtedy jest w stanie zalecić tryb leczenia, który zagwarantuje optymalny efekt estetyczny przy maksymalnym bezpieczeństwie zabiegów.

Więcej porad jak być piękną po ciąży znajdziesz na poradnikzdrowie.pl

Powiązane artykuły: