Autologiczne komórki macierzyste – na czym polega ich fenomen?

Koncentrat czynników wzrostu i komórek macierzystych daje spektakularne efekty profilaktyczne, opóźniając procesy starzenia, oraz skutecznie walczy z już widocznymi śladami starzenia się skóry, takimi jak bruzdy, zmarszczki, przebarwienia. Czynniki wzrostu pobudzają komórki do intensywnej samo regeneracji. 

Jak pozyskuje się komórki macierzyste?

Komórki macierzyste pozyskiwać można z krwi pępowinowej, z komórki jajowej, z krwi obwodowej lub tłuszczu dorosłego pacjenta. Ze względu na łatwość pozyskania, medycyna estetyczna korzysta głównie z komórek macierzystych pobranych z krwi żylnej; pozostałe metody wykorzystuje się celem pozyskania komórek do leczenia bardziej skomplikowanych schorzeń takich jak zapalenia stawów, zapalenie mięśnia sercowego lub wspomaganie chemioterapii nowotworowej. Możliwe są również zabiegi medycyny estetycznej komórkami macierzystymi pobranymi z tłuszczu pacjenta – te są jednak znacznie droższe, dlatego metodę tę stosuje się w bardziej skomplikowanych przypadkach niż rewitalizacja twarzy – np. w leczeniu łysienia za pomocą komórek macierzystych lub uzupełniania ubytków tkanki (np. w przypadku amputacji w przypadku raka piersi).

Czytaj również: Wampirzy lifting – wszystko co musisz wiedzieć o zabiegu osoczem bogatopłytkowym

Co wyróżnia komórki macierzyste? 

Charakterystyczną cechą komórek macierzystych jest ich zdolność do przekształcenia się w każde inne, wyspecjalizowane tkanki człowieka. Ponieważ komórki macierzyste odbierają sygnały ze swojego otoczenia, mają zdolność rozpoznania problemu występującego w miejscu ich wstrzyknięcia. Dzięki temu skutecznie reagują np. na występujący stan zapalny lub niezwykle efektywnie odnawiają uszkodzone komórki skóry. Dzięki nieograniczonej zdolności do podziału, mogą sukcesywnie zastępować obumarłe komórki nowymi. Leczenie komórkami macierzystymi daje między innymi takie efekty kosmetyczne:

  • redukcja zmarszczek
  • rewitalizacja i odmłodzenie skóry twarzy, szyi, dekoltu i dłoni 
  • redukcja zagłębień w twarzy powstałych na skutek ubytku tkanki – wypełnianie doliny łez
  • obkurczanie nadmiaru skóry na opadających powiekach
  • niwelacja cellulitu i rozstępów
  • redukcja blizn potrądzikowych
  • wspomaganie leczenia wypadania włosów 

Co wyróżnia zabiegi komórkami macierzystymi? 

Podanie komórek własnych pacjentach całkowicie eliminuje ryzyko wystąpienia powikłań lub alergii, bowiem jedynym produktem wstrzykiwanym w miejsce objęte zabiegiem są biozgodne komórki własne, podczas gdy po zabiegach preparatami z kwasem hialuronowym czy też botoksem pojawia się rzadkie ryzyko odrzucenia produktu przez organizm. Takie skutki uboczne potrafią być dotkliwe i dosyć kosztowne (np. rozpuszczanie botoxu po wstrzyknięciu zbyt dużej ilości produktu to dodatkowe koszty – w dodatku nie każdy lekarz podejmie się takich “poprawek” po innym specjaliście). Co odróżnia zabieg komórkami macierzystymi od innych zabiegów osoczem i fibryną? Czynniki wzrostu podawane techniką mezoterapii wraz z komórkami macierzystymi stymulują procesy naprawcze jeszcze przez nawet rok po zabiegu! Dla porównania, procesy rewitalizacyjne po podaniu osocza bogatopłytkowego to najwyżej dwa tygodnie. Zabieg komórkami macierzystymi daje więc dłuższe efekty odnowy skóry. Porównując zabieg komórkami macierzystymi do bardziej inwazyjnych metod regeneracji skóry, takich jak peelingi chemiczne czy zabiegi laserem frakcyjnym ablacyjnym, mezoterapia komórkami macierzystymi nie wymaga rekonwalescencji – po zabiegu mezoterapii na skórze przez 2-3 widoczne będą ślady po wkłuciach, jednak są one niemal niewidoczne w porównaniu ze strupkami, jakie zawsze pojawiają się po zabiegach laserem czy urządzeniem plazmatycznym, np. Plexr. 

Efekty po zabiegu komórkami macierzystymi

Rezultaty mezoterapii komórkami autologicznymi wymagają czasu, pojawiają się stopniowo – skóra staje się bardziej napięta i odżywiona, zmarszczki zostają wygładzone, ma miejsce redukcja blizn i przebarwień. Twoja twarz staje się widocznie odmłodzona o 5-10 lat. 

Źródła:

  1. Naturalny lifting twarzy komórkami macierzystymi – zabieg Plasma Complex na twarz
  2. Komórki macierzyste – Wikipedia, wolna encyklopedia
  3. Komórki macierzyste – Polski Bank Komórek Macierzystych
Powiązane artykuły: