5 faktów na temat botoksu, o których nie miałaś pojęcia

usuwanie zmarszczek botoksem

Poniższy artykuł ma na celu rozwianie najczęstszych wątpliwości, jakie miewają pacjentki gabinetów medycyny estetycznej zanim poddadzą się zabiegom usuwania zmarszczek mimicznych za pomocą botoksu (jadu kiełbasianego).

1. Botoks to nie tylko zabiegi usuwania zmarszczek

Botox, kompleks neurotoksyny Clostridium botulinum typu A, znany inaczej jako jad kiełbasiany, ma konsystencję proszku do przygotowania roztworu do ostrzykiwania. Dostępny jest jedynie na receptę. Posiada działanie zwiotczające mięśnie, przeciwdziała skurczom mięśni i blokuje przekaźnictwo nerwowe. Botox zmniejsza wydzielanie potu, dlatego też toksynę stosuje się także w leczeniu nadmiernej potliwości wewnętrznych części dłoni, podeszw stóp oraz pod pachami.

2. Szerokie zastosowania toksyny botulinowej w medycynie

Botox to nie tylko zabiegi medycyny estetycznej. Lek botoks stosuje się w przypadku porażenia mięśniowego u dzieci. Toksyna botulinowa to lek na receptę na kurcze powiek, kurcze połowicznego kurczu twarzy oraz przykurczy nadgarstka u dorosłych. Oprócz wygładzania zmarszczek mimicznych, botoks stosuje się w profilaktyce leczenia migreny oraz czasami w niektórych przypadkach nietrzymania moczu.

3. Istnieje kilka przeciwwskazań do zabiegów botoksem

Lista przeciwwskazań przez zabiegami z wykorzystaniem botoksu

  • nadwrażliwości na kompleks toksyny botulinowej lub którykolwiek składnik preparatu
  • zakażanie lub niewyleczona infekcja w miejscu iniekcji botoksu
  • zakażenie dróg moczowych
  • ostre zatrzymanie wydalania moczu

Przed podaniem toksyny botulinowej, lekarza medycyny estetycznej należy poinformować o wszystkich przyjmowanych lekach, także tych bez recepty i suplementach diety. Nie należy zatajać przed lekarzem alergii i możliwych nadwrażliwości.

4. Kwestionuje się szkodliwe działanie botoksu

Wystąpienie skutków ubocznych lub alergii po podaniu botoksu jest niezwykle rzadkie – podobne do ryzyka wystąpienia jakiejkolwiek innej reakcji alergicznej po podaniu innego farmaceutyku. Toksyna botulinowa stosowana jest w okulistyce i neurologii od kilkudziesięciu lat, nad jej szkodliwym działaniem przeprowadzono już wiele badań klinicznych. Botox nie ma zdolności powodowania trwałych zmian w ludzkim ciele – jego działanie zawsze jest tymczasowe. Po okresie kilku miesięcy od iniekcji, botoks się dezaktywuje. Organizm uskutecznia nowe połączenia nerwowe na miejsce tych zablokowanych przez działania jadu kiełbasianego.

Czytaj również: Zabiegi kosmetyczne na twarz: czym jest botox i jak działa?

5. W jakim wieku można podawać botoks?

Botox nie jest objęty limitem wieku – co ciekawe, zastrzyki z botoksu podaje się osobom młodym już po nawet 25 roku życia (w medycynie estetycznej). Terapia botoksem stosowana jest także w przypadkach dziecięcego porażenia mózgowego. Różny wiek pacjenta wiąże zazwyczaj ze sobą inny cel, jaki chcemy osiągnąć przez podanie botoksu. U osób w wieku 25-35, botoks pomaga w profilaktyce antystarzeniowej – skutecznie powstrzymuje powstawanie kolejnych zmarszczek, zapobiega pogłębianiu istniejących. Lekarz medycyny estetycznej precyzyjnie dobiera odpowiednie miejsce iniekcji zależnie od indywidualnych potrzeb pacjenta.

Przydatne linki

Informacje na temat botoksu w medycynie estetycznej: http://botoks.yet.pl

Zastosowania jadu kiełbasianego: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jad_kiełbasiany

Strona producenta leku Botox: https://www.botoxcosmetic.com

Powiązane artykuły: